Jak podaje Ukraińska Prawda, Ivan Baker, kanadyjski poseł federalny  pochodzenia ukraińskiego (Etobicoke Centre) zablokował w parlamencie  wystąpienie inicjatorki Światowego Dnia Wyszywanki Łesi Woronyuk, która w dniach od 10 do 19 maja przebywała z tournee po Kanadzie

Powodem był jej udział  w reprodukcji na koszulce wizerunku przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery – poinformowała w mediach społecznościowych sama  Woronyuk .

Wydarzenie z okazji Światowego Dnia Wyszywanki  przygotowywano w parlamencie w Ottawie przez trzy miesiące. Jednak na 3 dni przed świętem jej wystąpienie zostało odwołane.

Woronyuk miała zostać poinformowana przez kierownictwo Ukraińskiego Kongresu Kanady, że jej wystąpienie zostało zablokowane przez kanadyjskiego posła liberalnego pochodzenia ukraińskiego Ivana Bakera. Powodem było to, że w 2022 roku Lesia Woronyuk w ramach projektu „Haft w strojach wybitnych Ukraińców” odtworzyła na koszuli podobiznę Stepana Bandery.

Baker miał się obawiać, że rosyjska propaganda podchwyci temat, a wtedy ucierpi na tym sama Lesia, on osobiście i w ogóle interesy Ukrainy.

„Ogłaszam więc publicznie  że absolutnie nie obchodzi mnie, co mówiła, mówi i będzie mówić wroga propaganda na temat działalności naszej organizacji publicznej i projektów. Ale o tej sytuacji nie rozmawiano osobiście ze mną, to jest o wiele większe wyzwanie i problem” – podkreśliła Woroniuk.

Jej zdaniem Ivan Baker i ukraińskie lobby posługują się argumentacją opartą na narracjach prorosyjskich, twierdząc, że postać Stepana Bandery jest powiązana z nazizmem.

„Zamiast rozpoczynać długofalową dyskusję na temat wkładu Stepana Bandery w walkę o niepodległość Ukrainy, bronić granic ukraińskiego świata kulturalnego i wyjaśniać obcokrajowcom, że istnieje strefa naszych wartości, której nie mają prawa kwestionować, strona ukraińska w tej sytuacji zrezygnowała ze wszystkiego ” – stwierdziła.

Zwróciła także uwagę na brak zrozumienia w niektórych organizacjach ukraińskich w Kanadzie procesów wewnętrznych zachodzących na Ukrainie i misji Światowego Dnia Wyszywanki, który jest jedną z platform kulturalnej i politycznej prezentacji  kraju.

„Społecznościami ukraińskimi za granicą powinni kierować młodzi, ambitni przywódcy, nadal blisko związani z Ukrainą, rozumiejący sytuację i wyzwania, gotowi kategorycznie, podejmować jasne decyzje i nie poddawać się” – dodała Łesia Woronyuk, która nie zamierza ignorować tej sytuacji i chce uzyskać odpowiedź od Ivana Bakera i członków Kongresu Ukraińsko-Kanadyjskiego na temat ich osobistego stosunku do Stepana Bandery.

„To nie może być normą, gdy Ukraińcy odwołują swoich Ukraińców. Wzywam do szerokiej dyskusji na temat potrzeb i wyzwań stojących przed diasporą oraz tego, kto stoi na czele ukraińskich inicjatyw i lobby” – podsumowała Woroniuk.

Po publicznym ujawnieniu sytuacji Ukraińcy  w komentarzach pod postem ,  zwrócili uwagę na niewiedzę Ivana Bakera i poprosili go o wyjaśnienie swojego stanowiska. Oto niektóre z komentarzy.

„Decyzja o odwołaniu przemówienia Łesi Woronyuk na podstawie rosyjskiej propagandy na temat Bandery wspiera Rosję w wojnie z Ukrainą. Dlatego nie lubicie Wyszywanki” – powiedział Wołodymyr Wiatrowicz, były szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej .

„Sianie strachu i ignorowanie jedynej możliwości publicznego wypowiadania się na temat Bandery, ukraińskiej postaci historycznej, oznacza, że ​​mając ukraińskie dziedzictwo, obrażacie swoich przodków i stajecie po stronie rosyjskiej propagandy, wspierając jej szkodliwe wpływy.

Jako Ukrainiec czuję się zdradzony przez Was i Wasze wsparcie dla Rosji i jej toksycznej propagandy” – napisał użytkownik Wołodymyr Pietrow.