Izrael przeprowadził tajną kampanię wpływania na polityków amerykańskich w celu  zyskania poparcia USA dla  wojny w Gazie.

Jak podaje „The New York Times”, izraelskie Ministerstwo ds. Diaspory zleciło realizację wartego 2 miliony dolarów programu.  Według „The New York Times” Izrael próbował pozyskać amerykańskie poparcie dla swojej wojny w Gazie poprzez tajną kampanię wpływów skierowaną do amerykańskich prawodawców i ludności cywilnej .

Izraelskie Ministerstwo ds. Diaspory zleciło realizację programu i sfinansowało go kwotą 2 milionów dolarów, zatrudniając firmę zajmującą się marketingiem politycznym o nazwie Stoic do przeprowadzenia operacji w mediach społecznościowych – poinformowali „The Times” izraelscy urzędnicy.

Z pomocą sztucznej inteligencji w ramach kampanii utworzono setki fałszywych kont udających proizraelskich Amerykanów na Facebooku, a także na X, Instagramie i YouTube, co potwierdziła Meta w raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu.

„Los Angeles Times” podaje, że niektóre konta były wymierzone w kilkunastu członków Kongresu – w szczególności Demokratów, takich jak przedstawiciel Nowego Jorku Hakeem Jeffries, senator Gruzji Raphael Warnock i przedstawiciel Nowego Jorku Ritchie Torres – wywierając na nich presję, aby popierali finansowanie wojny Izraela w Gazie.

Meta stwierdziła w swoim raporcie, że zidentyfikowała kampanię dezinformacyjną, którą powiązała ze Stoic, i usunęła konta.

W zeszłym tygodniu OpenAI opublikowało również raport ogłaszając usunięcie złośliwych podmiotów powiązanych ze Stoic, które według firmy wykorzystywały ChatGPT do generowania i rozpowszechniania treści na temat wojny w Gazie.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli „New York Times”, że tajna kampania rozpoczęła się w październiku, wkrótce po ataku terrorystycznym Hamasu z 7 października, w którym bojownicy wzięli zakładników i zabili setki ludzi w ataku transgranicznym.

Jednak plan Izraela nie odniósł dużego sukcesu w mediach społecznościowych. Zarówno OpenAI, jak i Meta stwierdziły w swoich raportach, że kampania wywierania wpływu nie wygenerowała znaczącego zaangażowania prawdziwych użytkowników.

Nie wydaje się również, aby zmieniało to zdanie przeciętnych Amerykanów. Według sondażu Gallupa przeprowadzonego w marcu 55% Amerykanów nie aprobuje wojny Izraela w Gazie, a tylko 36% ją aprobuje, w porównaniu z 50% w listopadzie.

Izraelowi udało się jednak zapewnić finansowanie wojny przez USA, a prezydent Joe Biden obiecał dostarczenie pomocy wojskowej w wysokości 1 miliarda dolarów.