WHO wezwała w piątek w pełni zaszczepione osoby do dalszego noszenia masek i stosowania innych środków bezpieczeństwa związanych z pandemią Covid-19, ponieważ wysoce zaraźliwy wariant delta szybko rozprzestrzenia się na całym świecie.
„Ludzie nie mogą czuć się bezpiecznie tylko dlatego, że otrzymali dwie dawki. Nadal muszą się chronić” – powiedziała reporterom oficjalna rzeczniczka WHO dr Mariangela Simao.

„Sama szczepionka nie powstrzyma transmisji w społeczności” – dodał Simao. „Ludzie muszą konsekwentnie używać masek, przebywać w wentylowanych pomieszczeniach, dbać o higienę rąk… w fizycznej odległości, unikać tłoku. To nadal jest niezwykle ważne, nawet jeśli jesteś zaszczepiony, gdyż trwa transmisja w społeczności”.

Komentarze organizacji zdrowia pojawiają się, gdy niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, w dużej mierze zniosły maski i ograniczenia związane z pandemią, ponieważ szczepionki Covid pomogły zmniejszyć liczbę nowych infekcji i zgonów.

The Wall Street Journal doniósł w piątek, że około połowa dorosłych zarażonych w wyniku epidemii wariantu delta w Izraelu była  w pełni zaszczepiona szczepionką Pfizer – BioNTech , co skłoniło tamtejszy rząd do ponownego nałożenia wymogu stosowania masek wewnętrznych i innych środków.

Mutacja po raz pierwszy znaleziona w Indiach  jest najszybszym i najsilniejszym szczepem koronawirusa, który „wyłapie” najbardziej narażone osoby, szczególnie w miejscach o niskim wskaźniku szczepień przeciwko Covid. Istnieją oznaki, że szczep delta może wywoływać inne objawy niż inne warianty.