Ponieważ wiele szkół w całej Kanadzie zaczęło wywieszać flagę Pride 3 czerwca i organizować różne wydarzenia z okazji przypadającego w czerwcu Miesiąca Dumy, niektórzy rodzice w ramach protestu zdecydowali się zatrzymać swoje dzieci w domu.

Flaga nie oznacza „inkluzywnościa”, jak niektórzy to przedstawiają, stwierdziła w wypowiedzi dla “Epoch Times” Josie Luetke z Campaign Life Coalition (CLC), konserwatywnej grupy, która organizowała strajki szkolne – „lecz wynika z bardzo kontrowersyjnej ideologii”.

Jej zdaniem ideologia ta jest sprzeczna z chrześcijańskimi przekonaniami na temat tego, jak Bóg stworzył mężczyznę i kobietę. Uczy o spektrum płci i pozwala dzieciom omawiać swoją seksualność i płeć już w młodym wieku. Luetke dodała, że wielu muzułmanów z pewnością również zatrzymało swoje dzieci w domu, tak jak miało to miejsce podczas zeszłorocznego strajku szkolnego.

„W każdym razie flaga dumy dezorientuje wielu uczniów” – stwierdziła. Szczególnie szkoły katolickie nie powinny organizować wydarzeń związanych z Dumą ani wywieszać flag Pride, choć wiele z nich to robi.

Pani Luetke wzięła udział w zorganizowanej przez WŻCh „modlitwie” w siedzibie Rady Szkolnej Okręgu Katolickiego w Toronto (TCDSB) w dniu 3 czerwca. Ta i inne modlitwy w całym Ontario odbyły się w połączeniu ze strajkami szkolnymi w całym kraju.

Podczas „inauguracji” Miesiąca Dumy TCDSB , transmitowanej na żywo 31 maja, dr Andrew B. Campbell (znany również jako „Dr. ABC”) bronił obchodów Dumy w szkołach katolickich.
„Ważne jest, aby wszyscy w naszych katolickich szkołach wiedzieli, że są mile widziani, kochani i otoczona opieką” – powiedział pan Campbell, adiunkt ds. pedagogiki na Uniwersytecie w Toronto.

„Flaga Dumy, tęczowa flaga, reprezentuje miłość i integrację. Przeciwieństwem tego jest nienawiść, a jej przeciwieństwem jest sprawianie, że ludzie czują się niebezpiecznie” – stwierdził.

W 2019 r. TCDSB po raz pierwszy głosowała za włączeniem ochrony „tożsamości płciowej” do swojego kodeksu postępowania. W tamtym czasie archidiecezja Toronto wypowiadała się przeciwko takiej polityce.

Różne organizacje zajmujące się prawami rodzicielskimi w całej Kanadzie nalegały, aby 3 czerwca rodzice zatrzymali dzieci w domu. Grupa o nazwie Educating Minds; Rodzice z regionu Waterloo (EMPOWR) w Ontario zwrócili uwagę na zajęcia z okazji Miesiąca Dumy zaproponowane nauczycielom przez Federację Nauczycieli Szkół Elementarnych w Ontario.
Jedna z sugestii była taka, aby nauczyciele czytali swoim klasom na głos książki na temat płci i seksualności. Jedną z sugerowanych książek jest „10 000 sukienek” Marcusa Ewerta. To opowieść o chłopcu, który identyfikuje się jako dziewczyna i marzy o noszeniu ekstrawaganckich sukienek.

za Epoch Times