Światowa Organizacja Zdrowia podała w środę, że w Meksyku zmarła osoba w wyniku pierwszego na świecie  potwierdzonego przypadku zakażenia człowieka wariantem ptasiej grypy H5N2

Według WHO pacjent, który zmarł 24 kwietnia z powodu gorączki, duszności, biegunki i nudności, „nie miał w przeszłości kontaktu z drobiem ani innymi zwierzętami” i zakażenie grypą współistniało z wieloma innymi schorzeniami”.

Meksykańskie władze ds. zdrowia poinformowały organ ONZ ds. zdrowia  o potwierdzonym przypadku zakażenia człowieka wirusem 23 maja, po tym, jak 59-latek został zabrany do szpitala w mieście Meksyk.

WHO stwierdziła, że przypadek ten był „pierwszym potwierdzonym laboratoryjnie przypadkiem zakażenia u człowieka wirusem grypy A(H5N2) wykrywanym obecnie na całym świecie”.

WHO stwierdziła, że ​​źródło zarażenia wirusem jest nieznane, chociaż w kraju zgłaszano przypadki zakażenia wirusem H5N2 u drobiu.

Według organu ONZ ds. zdrowia przypadki H5N2 dotknęły w marcu drób w stanie Michoacan, a inne ogniska stwierdzono w stanie Meksyk.

Stwierdzono jednak, że ustalenie związku między przypadkiem ludzkim a infekcjami drobiu jest jak dotąd niemożliwe, a ryzyko dla ludzi ocenia się jako „niskie”.

Inny wariant ptasiej grypy, H5N1, rozprzestrzenia się od tygodni wśród stad krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych, przy czym zgłoszono niewielką liczbę przypadków wśród ludzi.

Władze stwierdziły jednak, że żaden z przypadków nie dotyczy infekcji między ludźmi, a choroba zamiast tego przenosi się z bydła na ludzi.