W dniu 5 czerwca 2024 r. w Boeingu 777 linii Air Canada, lot AC872 lecącym z Toronto do Paryża wkrótce po starcie z Toronto doszło do pożaru silnika, co doprowadziło do awaryjnego lądowania. W zdarzeniu zagrożonych było około 400 pasażerów.

Wstępne doniesienia sugerują, że przyczyną jest problem mechaniczny z silnikiem, chociaż w “X” pojawiły się niezweryfikowane twierdzenia o sabotażu ze strony agentów Khalistanu, rzekomo finansowanych przez ISI, których celem był lot ze względu na to, że większość pasażerów była z Indii i Rosji.

Szybka akcja pilota zadecydowała o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim pasażerom.

W samolocie (nr rejestracyjny C-FIUV ) doszło do awarii sprężarki tuż przy opuszczeniu pasa 23 międzynarodowego lotniska   Pearsona.

Samolot wzniósł się na wysokość 3300 stóp, a piloci poprosili o natychmiastowy powrót i awaryjne lądowanie.

Boeing 777  50 minut później wylądował na tym samym pasie startowym .

Linie Air Canada wydały oświadczenie w sprawie samolotu, który 5 czerwca stanął w płomieniach, gdy startował z lotniska Pearson. Filmy z zdarzenia trafiły do ​​internetu.

W oświadczeniu Air Canada wyjaśniono: „Film opublikowany w Internecie przedstawiający zdarzenie pokazuje silnik w momencie zatrzymania sprężarki, co może się zdarzyć w przypadku silnika turbinowego, gdy ma to wpływ na jego aerodynamikę. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, ale w rezultacie przepływ powietrza przez silnik zostaje zakłócony, powodując zapalenie paliwa w dalszej części silnika, dlatego na filmie widać płomienie. To nie silnik się pali.”

Według nagrań kontroli ruchu lotniczego, wieża ostrzega pilotów o problemie.

„Air Canada 872, masz dużo ognia. Nie jestem pewien, skąd dochodzi” – powiedział kontroler ruchu lotniczego. Pilot odpowiada „Roger”.

Pasażerowie odlecieli innym samolotem późnym wieczorem.

Linie Air Canada poinformowały, że wycofują samolot Boeing 777 z eksploatacji w celu dalszego zbadania przyczyny problemu.