Jak wynika z dokumentów uzyskanych przez Radio-Canada, nakaz premiera Ontario Douga Forda wydane LCBO, aby przywrócić papierowe torby, zaskoczyło wyższą kadrę kierowniczą sieci sklepów monopolowych, jakieś siedem miesięcy po zaprzestaniu wydawania toreb papierowych przez LCBO w 660 sklepach detalicznych w całej prowincji.

Jak wynika z dokumentów uzyskanych dzięki przepisom Ontario dotyczącym wolności informacji, w e-mailu wysłanym 7 kwietnia Ford poprosił dyrektora generalnego George’a Soleasa, aby „podjął natychmiastowe kroki w celu zmiany decyzji”.

W kwietniu 2023 r. LCBO po raz pierwszy ogłosiło , że planuje wyeliminować torby papierowe, twierdząc, że posunięcie to pozwoli zaoszczędzić około 135 milionów toreb papierowych rocznie i sprawi, że ponad 2600 ton odpadów nie będzie trafiać na wysypiska.

Nagły nakaz Forda   wynikał z kosztów, jakie ponoszą klienci zmuszeni do dostarczania własnych toreb. „W czasach, gdy wiele rodzin w Ontario ledwo wiąże koniec z końcem, liczy się każdy dodatkowy wydatek” – napisał premier w swoim liście do Soleasa.

Z dokumentów wynika, że ​​LCBO rozwiązało umowę ze swoim poprzednim dostawcą toreb, i obecnie szuka dostawcy. Pierwotnie termin składania ofert wyznaczono na 27 maja, ale został on przedłużony do 17 czerwca.

„Jesteśmy w trakcie rozpatrywania zgłoszeń. Po podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej dostawcy ustalimy, kiedy torby papierowe będą mogły zostać udostępnione klientom” – powiedział rzecznik LCBO w e-mailu do Radio-Canada.