Premier Justin Trudeau uważa, że Kanadyjczycy nie są gotowi, by podjąć  decyzję co do tego, kto powinien zostać kolejnym premierem lub liderem Partii Liberalnej mimo drastycznego spadku popularności Partii Liberalnej i jego samego w sondażach.

„Kanadyjczycy nie są obecnie na etapie decyzyjnym” – stwierdził Trudeau podczas szeroko zakrojonego wywiadu dla CBC 16 czerwca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To, co mówią ankieterom  bardzo różni się od wyboru, jakiego dokonają  w kampanii wyborczej”.

Trudeau odpowiadał na pytanie zadane przez Davida Cochrane’a, gospodarza „Power & Politics”: „A co, jeśli to ty jesteś przyczyną, dla której  liberałowie nie będą mogli pokonać konserwatystów w następnych wyborach?”

Trudeau powiedział, że podczas swojej obecności na niedawnej konferencji G7 rozmawiał z innymi światowymi przywódcami, którzy stwierdzili, że podobnie jak Kanada, ich obywatele również „zmagają się” z problemami gospodarczymi, takimi jak wysoka inflacja, koszty mieszkań i koszty kredytu i chociaż Kanada radzi sobie lepiej niż inne kraje w kilku wskaźnikach ekonomicznych, „nie robi to różnicy dla kogoś, kto nie może zapłacić za swoje artykuły spożywcze”.

Premier dodał, że chociaż „ludzie wszędzie spotykają się z pewną dozą frustracji”, podejście jego rządu do rozwiązywania problemów jest lepsze od „politycznej wizji konserwatystów, która jak dotąd polega jedynie na wzbudzaniu większej złości i mówieniu, że wszystko jest zepsute. ”
„Wiem, że Kanadyjczycy to pragmatyczni ludzie, którzy skupiają się na znajdywaniu rozwiązań i właśnie to będziemy robić” – stwierdził Trudeau.
Najnowszy sondaż Abacus z 16 czerwca pokazuje, że torysi cieszą się poparciem 42 procent wyborców, w porównaniu z 22 procentami liberałów i 19 procentami NDP. Sondaż wykazał również, że 59 procent wyborców ma negatywną opinię na temat Trudeau, a pozytywną jedynie 26 procent.

Kolejne wybory federalne zaplanowano na październik 2025 r., a porozumienie rządowe między Liberałami a NDP pomogło utrzymać przy władzy mniejszościowy rząd Trudeau po reelekcji w 2021 r. Według sondażu Nanos ze stycznia 46 proc. respondentów stwierdziło, że chcą, aby kolejne wybory federalne odbyły się jak najszybciej lub   w 2024 r., podczas gdy 33 procent respondentów stwierdziło, że wolałoby poczekać do 2025 r., a 17 procent nie miało żadnego zdania.
Podczas wywiadu dla CBC Trudeau został także zapytany o zbliżające się wybory uzupełniające, które odbędą się 24 czerwca w okręgu Toronto–St.Paul. W grudniu 2023 r. liberalna posłanka Carolyn Bennett, reprezentująca okręg od 1997 r., ogłosiła, że ​​ustąpi ze stanowiska. Trudeau powiedział, że pani Bennett była „niezwykłą przywódczynią tej społeczności przez tyle lat” i że jest to ważna decyzja.
„Ludzie chodzą  od drzwi do drzwi, ludzie ciężko pracują. Nie uważamy żadnego wyniku za coś oczywistego, niezależnie od naszej przewagi w sondażach” . Dodał, że „każda rywalizacja wyborcza jest koniecznością dla każdej partii politycznej i właśnie to robimy”.

Najnowsze sondaże przeprowadzone przez Abacus Data w Toronto–St.Paul pokazują, że chociaż liberałowie prowadzą, jest to znacznie mniejsza przewaga niż w poprzednich wyborach. Liberałowie reprezentują okręg od 1993 roku.