Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte, słabe inwestycje i niska wydajność pracy będą w dłuższej perspektywie  stanowić zagrożenie dla gospodarki Kanady, pomimo tego, że obniżki stóp procentowych przyniosą pewną ulgę.

„Przewlekła niska produktywność Kanady i znaczny wzrost jednostkowych kosztów pracy stwarzają ryzyko, że inflacja może utrzymać się powyżej docelowego zakresu Bank of Canada przez dłuższy czas, ponieważ duże podwyżki płac bez wzrostu wydajności mają charakter inflacyjny” – stwierdzono w raporcie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

5 czerwca Bank of Canada obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od ponad czterech lat, obniżając główną stopę procentową do 4,75 procent w odpowiedzi na spadek inflacji do poziomu 2,7 procent w kwietniu z 3,4 procent w grudniu.
Choć raport Deloitte wskazuje, że obniżka stóp procentowych stanowi ulgę dla gospodarstw domowych, gospodarka Kanady nadal boryka się z poważnymi problemami. Wskazano, że kanadyjskie gospodarstwa domowe są najbardziej zadłużone w grupie państw G7, podczas gdy w pięciu z ostatnich siedmiu kwartałów spadły wydatki konsumpcyjne na osobę.

W raporcie wskazano również, że sytuacja, w której wydajność pozostaje na niezmienionym poziomie, a koszty pracy rosną o ponad 30 procent, jest „nie do utrzymania” i że kluczem do zwiększenia wydajności pracy są większe inwestycje.

Ponadto w raporcie mówi się, że chociaż w 2023 r. niedobory siły roboczej stanowiły pewien problem, to szybki wzrost imigracji sprawił, że gospodarka Kanady miała trudności z utworzeniem wystarczającej liczby miejsc pracy.

Gubernator Banku Kanady, Tiff Macklem, również ostrzegł przed problemem produktywności Kanady, który, jak stwierdził niedawno, osiąga „poziom wyjątkowy” i stanowi „piętę achillesową” Kanady. 24 czerwca powiedział Izbie Handlowej w Winnipeg, że chociaż kraj dobrze radził sobie z zatrudnianiem większej liczby pracowników, gorzej radzi sobie ze zwiększaniem wydajności na pracownika.
„Dlaczego w Kanadzie mieliśmy systematycznie mniej inwestycji niż w Stanach Zjednoczonych? Albo, stawiając to pytanie w pozytywny sposób: w jaki sposób sprawić, że Kanada będzie bardziej atrakcyjna do inwestowania?” pytał Macklem. „Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest kluczowe, jeśli chcemy zwiększyć bezinflacyjne tempo wzrostu gospodarki i podnieść poziom życia Kanadyjczyków”.

Były prezes Bank of Canada Mark Carney również ostrzegł w kwietniu, że dobrobyt Kanady ucierpi, jeśli Ottawie nie uda się zwiększyć produktywności, twierdząc, że rząd ma „mniej do wydawania, ponieważ staliśmy się mniej produktywni”.

„I jeśli tego nie odwrócimy, dobrobyt wszystkich Kanadyjczyków w Kanadzie zostanie poważnie zagrożony. Ponieważ nie możemy redystrybuować tego, czego nie mamy” – powiedział Carney podczas kwietniowego przemówienia programowego na kolacji Economic Lookahead zorganizowanej w ramach Canada 2020 w Toronto.