W ten weekend Kanadyjczycy świętują 157. rocznicę powstania kraju, w związku z czym po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego odbędzie się jedna z największych imprez.

Coroczne obchody Dnia Kanady na londyńskim Trafalgar Square – siedzibie placówki dyplomatycznej Canada House – przyciągnęły w zeszłym roku ponad 30 000 osób, a organizatorzy twierdzą, że podczas niedzielnej całodniowej imprezy w tym roku spodziewanych jest jeszcze więcej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W wydarzeniu, zorganizowanym przez organizację non-profit Celebrate Canada Worldwide, wezmą udział znane nazwiska kanadyjskiej muzyki, kuchnia inspirowana kanadyjską tematyką oraz objazdowy festiwal hokeja NHL. Niezależny zespół rockowy z Ontario Tokyo Police Club i muzyk z Nowej Funlandii Alan Doyle, założyciel Great Big Sea, zakończą dzień występami na żywo.

Dzień Kanady na Trafalgar Square może być jedną z najbardziej znanych imprez dla ekspatów, ale nie jest jedyną. Statistics Canada szacuje, że w 2016 r. za granicą mieszkało ponad cztery miliony obywateli Kanady, najwięcej w Stanach Zjednoczonych, a następnie Wielkiej Brytanii i Australii.

Obchody Dnia Kanady na południe od granicy obejmą w niedzielę imprezę w Los Angeles, której gospodarzem będzie organizacja non-profit Canadians Abroad i sponsorowana przez lokalny konsulat Kanady.

Kolejna uroczystość planowana jest na południe od Los Angeles, w hrabstwie Orange w Kalifornii, gdzie organizacja Canadian Expats spodziewa się, że w parku zgromadzi się 200 osób.