Generał broni Jennie Carignan została mianowana nowym szefem sztabu sił zbrojnych  Kanady, stając się tym samym pierwszą kobietą na najwyższym stanowisku w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych.

Generał broni Carignan zastąpi generała Wayne’a Eyre’a, który przechodzi na emeryturę tego lata po 40 latach służby w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych (CAF) i od 2021 r. pełni funkcję szefa sztabu  (CDS). Informację tę podało 3 lipca biuro premiera.
Generał broni Carignan zostanie awansowany do stopnia generała i oficjalnie obejmie swoje obowiązki po ceremonii zmiany dowództwa 18 lipca.
„W trakcie swojej kariery jej wyjątkowe cechy przywódcze, zaangażowanie w dążenie do doskonałości i poświęcenie służbie były ogromnym atutem dla naszych Sił Zbrojnych” – stwierdził premier Justin Trudeau w oświadczeniu. „Jestem przekonany, że jako nowy szef Sztabu Sił Zbrojnych Kanady pomoże Kanadzie stać się silniejszą, bezpieczniejszą i gotową do stawienia czoła globalnym wyzwaniom bezpieczeństwa”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podczas konferencji prasowej 3 lipca zapytano  Trudeau, dlaczego komunikat o nowym CDS nie nastąpił wcześniej, biorąc pod uwagę prośbę gen. Eyre’a o szybkie wskazanie jego następcy w celu ułatwienia uporządkowanego przekazania obowiązków.

Trudeau powiedział, że wybór nowego szefa sztabu jest „niezwykle ważny” w świetle „skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i zwiększonych zagrożeń”, z którymi mierzy się Kanada. Wskazał na niedawną aktualizację polityki obronnej i fundusze przydzielone wojsku w ramach wysiłków jego rządu na rzecz wzmocnienia kanadyjskich sił zbrojnych.

Kariera wojskowa  Carignan trwa ponad 35 lat, podczas których dowodziła dwoma pułkami inżynieryjnymi i 2. kanadyjską dywizją, mając pod sobą ponad 10 000 żołnierzy i kierując operacjami kryzysowymi podczas akcji pomocy powodziowej w Quebecu. Została wysłana do Afganistanu w 2009 r. a także służyła w Bośni i Hercegowinie oraz Syrii.

Uroczystość zmiany dowództwa nowego szefa obrony zaplanowana na 18 lipca
Carignan dowodziła misją NATO w Iraku w latach 2019–2020. Była to misja doradcza o charakterze niebojowym , która pomagała Irakowi wzmocnić siły zbrojne i instytucje bezpieczeństwa w celu zwalczania terroryzmu i zapobiegania powrotowi organizacji terrorystycznej ISIS.
Od czasu awansu na obecny stopień w 2021 r.  Carignan pełni funkcję szefa ds. profesjonalnego postępowania   i kultury (CPCC), kierując działaniami mającymi na celu zmianę kultury w wojsku. Stanowisko to zostało utworzone po tym, jak oskarżenia o molestowanie seksualne wysunięto przeciwko wyższym rangą oficerom CAF.

Jako nowy szef obrony, generał broni Carignan ma zająć się szeregiem wyzwań, w tym trwającym wysiłkami na rzecz odbudowy liczby personelu wojskowego. CAF nadal zmaga się z następstwami ery COVID-19, podczas której odnotowało stratę netto 6458 żołnierzy .
Minister obrony Bill Blair w marcu ubiegłego roku opisał sytuację kadrową w CAF jako „spiralę śmierci”, zauważając, że brakuje prawie 16 000 żołnierzy.
Inne wyzwania, opisane w ostatniej aktualizacji strategii obronnej rządu zatytułowanej „Nasza Północ, silna i wolna ”, obejmują działania podejmowane przez „autokracje i państwa destrukcyjne”, w szczególności Chiny i Rosję, mające na celu łamanie prawa międzynarodowego i zakłócanie porządku międzynarodowego.
Sojusznicy Kanady nalegali , aby Ottawa zwiększyła wydatki wojskowe w obliczu tych zagrożeń. Komisja obrony narodowej Izby Gmin wezwała rząd w zeszłym miesiącu do „honorowania” zobowiązań wobec NATO i osiągnięcia celu wydatków na poziomie 2 procent PKB.
NATO szacuje, że Kanada wyda 1,31 proc. PKB na obronność w 2023 r. i spodziewa się, że w 2024 r. wzrośnie to do 1,37 proc.