Prezydent Polski Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Rosja nie doprowadzi do eskalacji sytuacji do tego stopnia, że ​​konieczne będzie wysłanie polskich wojsk na Ukrainę.

Duda podkreślił, że Rosja nie powinna dominować na Ukrainie, gdyż stanowiłaby poważne zagrożenie dla Europy i całego świata.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednocześnie prezydent RP zauważył, że Polska nie powinna obecnie wysyłać swoich żołnierzy na Ukrainę, ponieważ wciągnęłoby to NATO w wojnę.

Według Dudy stanowisko Polski jest takie, aby udzielić Ukrainie pomocy wojskowej bez wysyłania tam własnych żołnierzy.

„Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wysyłać naszych żołnierzy na Ukrainę, żeby walczyli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej lub NATO. Dlatego mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i że Rosja nie doprowadzi do takiej sytuacji. Takie jest nasze stanowisko dzisiaj i absolutnie nie chcemy brać udziału w tej wojnie, i nie chcemy, żeby nasi żołnierze brali udział w tej wojnie” – dodał szef państwa polskiego.

Możliwość wysłania wojsk na Ukrainę w tym roku po raz pierwszy zezwolił prezydent Francji Emmanuel Macron. Poruszył tę kwestię na szczycie europejskich przywódców w Paryżu.Szef państwa francuskiego zasugerował, że taki krok mógłby zostać podjęty, gdyby Rosja ponownie zbliżyła się do Odessy lub Kijowa. Później Macron wyraził chęć zorganizowania koalicji państw chętnych do wysłania na Ukrainę swoich instruktorów w celu szkolenia ukraińskich obrońców.