Kreml poinformował w czwartek, że premier Indii Narendra Modi odwiedzi Rosję w przyszły poniedziałek i wtorek i przeprowadzi rozmowy z prezydentem  Władimirem Putinem . Wizyta została po raz pierwszy ogłoszona przez rosyjskich urzędników w zeszłym miesiącu, ale daty nie zostały wcześniej ujawnione.

Rosja ma silne powiązania z Indiami od czasów zimnej wojny, a znaczenie New Delhi jako kluczowego partnera handlowego Moskwy wzrosło, odkąd Kreml wysłał wojska na Ukrainę w lutym 2022 r. Chiny i Indie stały się kluczowymi nabywcami rosyjskiej ropy po sankcjach nałożonych przez USA i ich sojuszników, które zamknęły większość zachodnich rynków dla rosyjskiego eksportu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pod przywództwem Modiego Indie unikały potępiania działań Rosji na Ukrainie, podkreślając jednocześnie potrzebę pokojowego rozwiązania konfliktu.

Partnerstwo między Moskwą a New Delhi stało się jednak napięte, ponieważ Rosja zaczęła rozwijać bliższe stosunki z głównym rywalem Indii, Chinami, z powodu działań wojennych na Ukrainie.

Modi  w czwartek  wysłał swojego ministra spraw zagranicznych do Szanghajskiej Organizacji Współpracy na jej doroczne spotkanie w stolicy Kazachstanu, Astanie. W spotkaniu biorą udział Putin i prezydent Chin Xi Jinping.

Modi ostatni raz odwiedził Rosję w 2019 r. na forum ekonomicznym w dalekowschodnim porcie Władywostok. Ostatni raz podróżował do Moskwy w 2015 r. Putin ostatni raz spotkał się z Modim we wrześniu 2022 r. na szczycie SCO w Uzbekistanie. W 2021 r. Putin udał się również do New Delhi i przeprowadził rozmowy z indyjskim przywódcą.

Po jego reelekcji na trzecią kadencję z rzędu. Modi wziął udział w spotkaniu G7 w regionie Apulii we Włoszech w zeszłym miesiącu i poruszył kwestie sztucznej inteligencji, energii i kwestii regionalnych w Afryce i na Morzu Śródziemnym. Na początku lat 90. Związek Radziecki był źródłem około 70% uzbrojenia armii indyjskiej, 80% systemów sił powietrznych i 85% platform marynarki wojennej.

Indie kupiły swój pierwszy lotniskowiec, INS Vikramaditya, od Rosji w 2004 r. Służył on w byłym Związku Radzieckim, a później w rosyjskiej marynarce wojennej.

Ponieważ rosyjska linia zaopatrzeniowa została dotknięta walkami na Ukrainie, Indie zmniejszyły zależność od rosyjskiej broni i zdywersyfikowały swoje zakupy obronne, kupując więcej od USA, Izraela, Francji i Włoch.