Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w poniedziałek wizytę w Polsce. Tuż przed rozpoczęciem wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem przywódcy obu państw podpisali umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą.

Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie — podkreślał premier Donald Tusk akcentując, że pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów leży w najlepszym interesie Polski

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tusk zapowiedział, że Polska chce zestrzeliwać- pociski rakietowe “lecące w kierunku jej terytorium” jeszcze kiedy one są nad Ukrainą

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękował Polsce za dotychczasowe wsparcie i podkreślał, że liczy na dalszą pomoc zachodnich sojuszników

Politycy podpisali dokument o wzajemnej pomocy – Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą

Tusk zadeklarował, że podpisany dokument to nie puste obietnice, a wzajemne zobowiązanie, jakie Polska zamierza wypełnić.

Donald Tusk przypomniał, że gdyby wojna w Ukrainie miała mieć negatywne zakończenie, byłoby ono negatywne nie tylko dla Ukrainy, ale i Polski i całego świata zachodniego. — Dlatego zarówno ten dokument, jak i lata naszej pomocy […] to pomoc także samemu sobie — stwierdził szef polskiego rządu. — Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie — podkreślił.

Odnosząc się do misji premiera Wiktora Orbana powiedział że nikt nie ma prawa występować z propozycjami zakończenia tego konfliktu w imieniu Ukrainy bez jej zgody. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać Ukrainę w jej drodze do szybkiej akcesji do Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski dziękował premierowi Tuskowi za dotychczasową współpracę i wyraził oczekiwanie dalszej współpracy m.in. z polskimi firmami z sektora obronnego. Mówił też o samolotach przekazanych przez Polskę Ukrainie, rozmowach nt. możliwości przekazania kolejnego sprzętu oraz o uformowaniu i szkoleniu na terenie Polski nowego legionu.

Zełenski dziękował Polsce także za wspieranie Ukrainy w jej dążeniu do przystąpienia do Unii Europejskiej. Zapowiedział, że na szczycie NATO zostanie poruszony temat wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Stwierdził, że oczekuje silnej odpowiedzi ze strony partnerów, szczególnie w kontekście ostatnich ataków. Mówił też o konieczności opracowaniu szczegółowego planu bezpieczeństwa energetycznego swojego kraju.

Premier Tusk, w odpowiedzi na pytania o sytuację pacjentów zbombardowanego szpitala, zadeklarował pomoc ze strony Polski w ich dalszym leczeniu.

Z kolei prezydent Ukrainy zaznaczył: – Jest rzeczą oczywistą, że wszystko, co zostało przez rosyjskich terrorystów zniszczone, zostanie odbudowane. A wszyscy, wraz z Putinem, którzy wydają rozkazy ataków na obiekty cywilne, zostaną ukarani.

Podziękował Polsce za 44 pakiety pomocy wojskowej. Wołodymyr Zełenski powiedział, że podpisana w Warszawie umowa jest “bardzo ambitna”. – Pomoże nam chronić życie naszych obywateli – dodał. Ukraiński prezydent podziękował za 44 pakiety pomocy wojskowe, które Polska przekazała Ukrainie i zaznaczył, że w tym roku Kijów otrzyma jeszcze kilka takich pakietów.

– Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu; będzie to nowa formacja złożona z ochotników – mówił prezydent Ukrainy.

– Droga Ukrainy do NATO jest dłuższa niż chciałaby Polska. Ale my będziemy namawiać naszych sojuszników, by Ukraina mogła przejść ją – również do UE – jak najszybciej – wskazał Donald Tusk. – Będziemy też pilnować, by nic o Ukrainie nie decydowano bez Ukrainy – dodał. Tusk zapewnił również Zełenskiego, że Ukraina cały czas może liczyć na Polskę.

 

To było bardzo ważne spotkanie – rozmowa w cztery oczy oraz podpisane porozumienie. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Donald Tusk i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożyli swoje podpisy pod Porozumieniem o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa. W ten sposób oba kraje postanowiły potwierdzić i zacieśnić dotychczasowe współdziałanie i partnerstwo. „Podpisany dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice” – zapewnił szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk i Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczęli konferencję prasową od uczczenia minutą ciszy ofiar dzisiejszego ataku Rosji na Ukrainę. Rosyjskie rakiety trafiły m.in. w szpital dziecięcy w Kijowie.

– Nie ma dnia i nocy, aby w Ukrainie nie ginęli niewinni ludzie. Byłem bardzo poruszony tym, co powiedział mi Prezydent Ukrainy o obiektach ataku. To np. szpital, w którym leczyły się dzieci chore na raka. Nie ma takich słów, dokumentów i deklaracji politycznych, które by wystarczyły jako słowa potępienia dla agresora

– mówił Premier Donald Tusk.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, że dzisiejsze ofiary i zniszczenia spowodowane były bezpośrednim uderzeniem rakietowym Rosji, która poniesie za to odpowiedzialność.

– Na Ukrainie zginęło dziś tylu ludzi. Jest oczywiste, że wszystko, co zostało przez rosyjskich terrorystów zrujnowane, zostanie przez nas odnowione. I ci – niegodni nazywać się ludźmi – Rosjanie, którzy to uczynili, poniosą odpowiedzialność – zapowiedział Prezydent Ukrainy.

Premier D. Tusk zadeklarował pełną pomoc w zakresie pomocy ofiarom ataku.

Obrona Ukrainy jest obroną świata Zachodu
Premier Donald Tusk zaznaczył, że Polacy pomagają Ukrainie zarówno ze względu na naszą przyjaźń i solidarność, ale też ze względu na własny, dobrze pojęty interes.

– Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie. W Polsce te słowa mają szczególne znaczenie. […] Wojna Rosji z Ukrainą i heroiczna obrona Ukrainy, jest obroną całego naszego świata. […] Dobrze wiemy, że gdyby wojna zakończyła się źle, to zakończyłaby się źle nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, Europy i całego świata Zachodu – ocenił szef polskiego rządu.

Prezes Rady Ministrów przypomniał także o zaangażowaniu Polaków w pomoc rodzinom z Ukrainy.

– Nie zamierzamy się tym chwalić, bo to był dla Polaków najbardziej naturalny odruch solidarności. I chcę powiedzieć, że możecie na nas w dalszym ciągu liczyć. […] Tak długo, jak długo niektórzy Wasi rodacy będą potrzebowali pomocy, będą się czuli w naszym kraju jak w domu. I nic w tej sprawie się nie zmieni – oświadczył polski Premier.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za rzeczywiste wsparcie.

– Jesteście z nami od samego początku wojny i jestem przekonany, że do końca wojny i po wojnie pozostaniemy razem. […] Mam nadzieję, że oba nasze narody oprą się atakom i obronią niepodległość naszych krajów – podkreślił.

Nic o Ukrainie bez Ukrainy
Jak zaznaczył Prezes Rady Ministrów, nikt nie ma prawa decydować o przyszłym pokoju i jego kształcie bez Ukrainy.

– Nikt nie ma prawa występować w imieniu Polski czy UE, bez pełnego porozumienia z Ukrainą, jeśli chodzi o ewentualne rozmowy z Moskwą. Tutaj będziemy nie tylko solidarni, ale osobiście będę skutecznie pilnował tego w Unii Europejskiej, aby nic o Ukrainie nie zdecydowano bez Ukrainy – zapowiedział szef polskiego rządu.

Jak dodał, Polska zrobi wszystko, żeby także pomoc NATO była jak najbardziej efektywna dla Ukrainy. Spotkanie w Warszawie odbyło się w przeddzień jubileuszowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

Polska będzie miała swój udział w odbudowie Ukrainy
Prezes Rady Ministrów wyraził zadowolenie z faktu, że coraz więcej rozmawia się o udziale Polski w odbudowie Ukrainy.

Obaj z Prezydentem Zełenskim wierzymy w zwycięstwo i obaj wierzymy w pokój po zwycięstwie. Obaj wierzymy w szybką i skuteczną odbudowę Ukrainy. Polska będzie brała w tym udział i cieszę się, że Prezydent Ukrainy jest gotowy patronować nad dobrą, polską współpracą z Ukrainą w procesie odbudowy – powiedział szef polskiego rządu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina będzie w tej sprawie współpracować z Polską. Jak oświadczył, jego kraj zaprosi polskie firmy do odbudowy Ukrainy po zakończeniu działań wojennych.

Porozumienie w dziedzinie bezpieczeństwa
Ukraina daje świadectwo swojego bohaterstwa od wielu miesięcy, ale równocześnie potrzebuje pomocy całego cywilizowanego świata. Dlatego już 19 państw oraz Unia Europejska podpisały wzajemne zobowiązania z Ukrainą dotyczące wspólnego bezpieczeństwa. Dziś taki dokument podpisała Polska.

– W czasie rozmów nad dokumentem zależało nam, żeby nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie coś dla nas znaczy. […] Traktujemy te słowa, jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. W najbliższym czasie, wspólnie także z innymi sojusznikami, będziemy krok po kroku wypełniać intencje tego dokumentu – zapowiedział Donald Tusk.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił podpisane porozumienie, jako bardzo istotne.

– Jest to porozumienie doniosłe i ambitne, które w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu – powiedział szef ukraińskiego państwa.

Bezpieczeństwo Polski i Ukrainy jest wspólne i nierozłączne. Dlatego oba kraje postanowiły potwierdzić i zacieśnić dotychczasową współpracę i partnerstwo. Głównym celem jest pomoc Ukrainie w realizacji prawa do samoobrony przed atakiem Rosji.

W podpisanym porozumieniu Polska i Ukraina zobowiązały się do prowadzenia regularnych konsultacji w kwestiach strategicznych i dotyczących koordynacji pomocy na rzecz wsparcia Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją. W związku z tym oba kraje będą dążyć do:

dalszego rozwoju współpracy politycznej, militarnej, gospodarczej oraz dotyczącej bezpieczeństwa i obronności;
współpracy w wyposażaniu i szkoleniu ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony;
wsparcia przyszłego rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy;
wspierania procesu integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi i europejskimi;
ścisłej współpracy w odbudowie Ukrainy, jako państwa suwerennego i demokratycznego;
współpracy w celu zapewnienia Ukrainie odpowiedniego wsparcia na wypadek przyszłej agresji rosyjskiej;
wspierania dążeń do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz bezpieczeństwa Ukrainy poprzez wycofanie sił rosyjskich z ukraińskiego terytorium, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w ramach międzynarodowo uznawanych granic, a także pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji, jej przywódców i współsprawców za wszystkie zbrodnie popełnione przeciwko Ukrainie i jej Narodowi.

Pełna treść Porozumienia o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa