Premier Justin Trudeau będzie próbował w ciągu najbliższych pięciu dni wzmocnić więzi handlowe i bezpieczeństwa Kanady, gdyż europejscy sojusznicy również stają w obliczu gróźb ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących ich gospodarki i suwerenności.

Trudeau udaje się do Paryża i Brukseli  — zaledwie kilka dni po tym, jak Trump zgodził się wstrzymać cła na Kanadę do 4 marca.

Roland Paris, były doradca Trudeau’a, uważa, że ​​ważne jest, aby Kanada i Unia Europejska (UE) wymieniły się pomysłami na to, jak postępować z Trumpem w tym czasie wielkiej niepewności, a także skoordynowały działania, gdyby zdecydował się on nałożyć na nie karne cła.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nikt nie wie, co zrobi teraz Donald Trump” – powiedział Paris, który jest również profesorem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Ottawie.

„On ciągle rzuca szalonymi pomysłami. Grozi najbardziej tragicznymi konsekwencjami. Wszyscy siedzą na skraju krzeseł, zastanawiając się, co zrobi i czy oni będą następnym celem. W takim otoczeniu niepewności ważne jest, aby liderzy rozmawiali ze sobą”.

Prezydent USA ostrzegł w poniedziałek, że może rozszerzyć cła na UE , nakładając na 27-narodowy blok 10-procentowy podatek na wszystkie towary. Obiecuje przejąć kontrolę nad Grenlandią — samorządnym, autonomicznym terytorium, które jest częścią członka NATO, Danii — jednocześnie naciskając na wszystkie 32 państwa NATO, aby drastycznie zwiększyły wydatki na obronę .

Oczekuje się, że Trudeau będzie próbował wzmocnić sojusze z liderami europejskimi, aby zmniejszyć zależność od Stanów Zjednoczonych, które również grożą zastosowaniem przymusu ekonomicznego wobec Kanady za rządów Trumpa, aby uczynić ją 51. stanem .

Plan wizyty premiera w Europie obejmuje wystąpienie na prestiżowym szczycie poświęconym sztucznej inteligencji w Paryżu, którego współgospodarzami będą prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Indii Narendra Modi.

Na szczycie Trudeau będzie mógł również mieć okazję przekonać wiceprezydenta USA J.D. Vance’a, dlaczego wojna celna zaszkodzi obu krajom.

Następnie Trudeau uda się do Brukseli, aby spotkać się z przywódcami UE i porozmawiać w cztery oczy z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte w tym krytycznym momencie.

„Cały pomysł, aby Stany Zjednoczone domagały się terytorium od państw członkowskich NATO, stanowi pogwałcenie wszystkich wartości, które reprezentuje NATO” – powiedział Steve Saideman, politolog, który piastuje stanowisko Paterson Chair in International Affairs na Carleton University.

„NATO ma być sojuszem obronnym krajów, które powinny się ze sobą dogadywać, a nie sobie zagrażać”.

Jednak głównym tematem rozmów w Europie ma być prawdopodobnie to, w jaki sposób Kanada może obronić się przed wojną handlową.

Podczas gdy rząd federalny stara się przekonać administrację Trumpa, że ​​traktuje poważnie obawy dotyczące bezpieczeństwa jego granic i w ten sposób uniknie wprowadzenia ceł w przyszłym miesiącu, skupia się również na ochronie Kanady na wypadek, gdyby Trump nie ustąpił, w tym poprzez dywersyfikację handlu.

Kanada zawarła umowę o wolnym handlu z Unią Europejską – drugim co do wielkości partnerem handlowym po Stanach Zjednoczonych – zwaną Kompleksową Umową Gospodarczą i Handlową (CETA).

Trudeau podpisał umowę w 2016 r. Miała ona stworzyć ogromny nowy rynek dla kanadyjskich produktów w zamian za niższe ceny na europejskie towary premium, takie jak pojazdy, wino i ser. Jednak wiele obiecanych korzyści z CETA nie zmaterializowało się .

CETA pozostaje nieratyfikowana w 10 państwach członkowskich UE, w tym w Belgii i Francji. Spotyka się z oporem ze względu na obawy dotyczące nieuczciwej konkurencji, a także żądania silniejszych norm środowiskowych i konsumenckich.

 

AI Action Summit, w którym bierze udział Trudeau, jest uważany za najważniejsze spotkanie poświęcone rozmowom na temat sztucznej inteligencji. Trudeau i Macron podpisali globalne partnerstwo w zakresie technologii w 2020 r.

Sztuczna inteligencja może stać się również głównym tematem spotkania G7, które Kanada będzie organizować w czerwcu w Kananaskis w Albercie.

Szczyt jest kluczowym momentem, w którym należy ustanowić zabezpieczenia wokół sztucznej inteligencji, zanim społeczeństwo stanie się od niej nadmiernie uzależnione.

Chińska aplikacja AI DeepSeek została zablokowana na niektórych telefonach rządowych