W zeszłym tygodniu restauracja BerMax Caffé w Winnipegu została obmalowana sprayem z antysemickimi hasłami
Lokal został poważnie zdewastowany i początkowo mówiono o „najbardziej bezczelnym”, antysemickim incydencie jaki miasto widziało. Okazało się jednak, że wszystko zostało zainscenizowane przez właścicieli restauracji, która to zgłosiła.

Wszyscy trzej właściciele restauracji Alexander Berent, 56, Oxana Berent, 48, and Maxim Berent, 29 zostali aresztowani i oskarżeni o publiczne oszustwo.

„Znaleźliśmy dowody przestępstwa. To nie była zbrodnia z nienawiści” – powiedział szef policji Smyth, dodając, że policja wydała znaczne środki na zbadanie incydentu i potraktowała go poważnie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Incydent miał miejsce w nocy poprzedzającej Paschę, znaczące święto żydowskie.

„Po prostu nie mogę pojąć, dlaczego ludzie coś takiego czynią” – powiedziała Elaine Goldstine, dyrektor generalna Żydowskiej Federacji Winnipeg komentując doniesienia o wandalizmie i ataku w zeszłym tygodniu. „Jesteśmy przerażeni i zasmuceni”.

„To najbardziej bezczelny akt antysemityzmu, jaki widzieliśmy w naszej społeczności, a może i kiedykolwiek” – dodał rzecznik federacji Adam Levy. „Mamy nadzieję, że to nie jest oznaka nadchodzących czasów”.

Smyth nie spekulowałby na temat motywu incydentu.