Lekarz dokonujący eutanazji został zatrudniony w katolickim szpitalu w Ottawie, który jest znany z dobrej opieki paliatywnej. Dr James Downar, który lobbował za legalizacją eutanazji jako przewodniczący i członek rady komisji doradczej Dying with Dignity Canada, od października pracuje na trzech etatach – na oddziale intensywnej terapii w Ottawa General Hospital, na oddziale opieki paliatywnej w Catholic Elisabeth Bruyère Hospital. W Bruyère Research Institute prowadzi tez badania naukowe. Został zatrudniony przez University of Ottawa. Wcześniej stanowisko Downara zajmował dr Jose Pereira, zagorzały przeciwnik eutanazji.

Bruyère to jedyny szpital w Ottawie, który ma oddział opieki paliatywnej. Do tego w szpitalu prowadzone są badania naukowe w zakresie tego rodzaju opieki. Zakład należy do najbardziej liczących się w Ameryce Północnej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

O zatrudnieniu Downara zrobiło się głośno dopiero w lutym, gdy sprawę opisała Deborah Gyapong z Catholic Register.

Downar przeprowadza wspomagane samobójstwo, opowiada się za pobieraniem organów od osób poddających się eutanazji. Uważa, że eutanazja powinna być częścią opieki paliatywnej. Podczas prezentacji przedstawionej w 2017 roku w Dalhausie University mówił o negatywnych konsekwencjach nieprzeprowadzania eutanazji na oddziałach paliatywnych ilustrując to przykładami historii z mediów opowiadających o pacjentach katolickich ośrodków opieki medycznej, którzy cierpieli nie mogąc doczekać się wspomaganego samobójstwa.

Arcybiskup Ottawy Terrence Prendergast twierdzi, że Downar nie stanowi zagrożenia dla katolickiego charakteru szpitala Bruyère. Downar podpisał katolicki kodeks etyczny obowiązujący w Catholic Elisabeth Bruyère Hospital i zobowiązał się, że nie będzie publicznie angażował się we wspomagane samobójstwo. Do tego nie jest szefem oddziału, a ma tylko przywileje lekarza wizytującego.

[yop_poll id=”1″]