Niemożliwe do prześledzenia „ghost guns” drukowane na drukarkach 3D stają się coraz popularniejsze w Kanadzie
Policja w Kanadzie skonfiskowała w zeszłym roku ponad 100 sztuk broni wydrukowanych w 3D, a niektóre jurysdykcje odnotowały duży wzrost tego typu broni, a nawet po raz pierwszy zlikwidowały siatki producentów.

Na przykład w 2022 r., w Calgary policja skonfiskowała 17 pistoletów wydrukowanych w 3D  w porównaniu do tylko jednego egzemplarza w 2021 i 2020 r.

Pistolety wydrukowane w 3D należą do kategorii domowej broni palnej określanej jako „pistolety widmo”, po części dlatego, że nie można ich namierzyć.

Nie mają numeru seryjnego, ponieważ drukowana część pistoletu to komora zamkowa, część broni podlegająca przepisom w Kanadzie. Pozostałe części broni można kupić w sklepach z bronią i przez Internet bez pozwolenia na broń.

Plany produkcji tej broni palnej są łatwo dostępne w Internecie, a przedmiot można wykonać za pomocą konsumenckiej drukarki 3D.

Te pistolety są konfiskowane w całym kraju, od miast takich jak Saskatoon i Winnipeg, po mniejsze  jak Stratford w Ontario i Vulcan w Alta. „Każdy może kupić komputer, laptop.… drukarkę 3D za 300 dol.  i wydrukować broń palną” – powiedział pełniący obowiązki sierżanta sztabowego Ben Lawson z  Calgary.

Siły policyjne z okolic Toronto, do których dotarło CBC News, widziały bardzo niewiele broni wydrukowanych w 3D. Na przykład region Peel przechwycił tylko jeden egzemplarz w zeszłym roku

York Regional Police przejęła jedną broń palną wydrukowaną w 3D. Była to „w pełni działająca broń palna” i została użyta podczas napadu.