Doug Ford i Jason Kenney – dwaj zagorzali przeciwnicy podatku węglowego, spotkali się w piątek Queen’s Park. Nowy premier Alberty przyleciał do Ontario w czwartym dniu sprawowania urzędu. Kenney podziękował Fordowi i jego rządowi za udział w koalicji antypodatkowej. Powiedział, że jego United Conservative Party wspierała stanowisko ontaryjskiego rządu, jeszcze gdy była opozycją. Ford z kolei pogratulował Kenneyowi i przyznał, że bardzo się cieszył z jego zwycięstwa. Od razu wiedział, że będą się dobrze rozumieć.

Rząd Ontario wytoczył proces Ottawie przeciwko podatkowi węglowemu, interweniował też w podobnej sprawie, która toczy się w Saskatchewan. Ford nakazał też wszystkim stacjom benzynowym w prowincji, by eksponowały naklejki z informacją, iż federalny podatek węglowy dodaje 4,4 centa na literze benzyny, a do 2022 roku kwota ta urośnie do 11 centów. Właścicielom stacji, na których nie będzie naklejek, grozi kara nawet 10 000 dol. dziennie.
[yop_poll id=”1″]
Ottawa zobowiązała się do oddawania budżetom domowym 90 proc. wpływów z podatku węglowego. Według reportu parlamentarnej komisji budżetowej przeciętne gospodarstwo domowe w Ontario będzie płacić 256 dol. podatku węglowego rocznie, a uzyska rabat w kwocie 300 dol.
 


PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU