Szykuje się pozew zbiorowy w sprawie zakażeń COVID-19 w domach opieki w Ontario. Sprawę podjęła firma prawnicza z Toronto TYR LLP. W pozwie powołuje się na historię pacjenta Eatonville Care Centre w Etobicoke, który 11 kwietnia zmarł z powodu COVID-19. Jego rodzina dowiedziała się o zakażeniu koronawirusem dopiero w chwili otrzymania aktu zgonu.

Pozew przeciwko Responsive Group Inc. został złożony w sądzie najwyższym Ontario w piątek. Musi być zatwierdzony, zanim rozpocznie się postępowanie. Oskarżenie dotyczy braku odpowiedniej reakcji na wybuch pandemii COVID-19: niedopełnienia obowiązków opiekuńczych poprzez brak zapewnienia odpowiedniej liczby personelu i niestosowania się do wytycznych, dyrektyw i wymagań dotyczących ochrony zdrowia publicznego wydawanych przez rządy kraju i prowincji. Do tego zabrakło planowania działań na czas pandemii, dostaw środków ochrony osobistej, badania i izolowania mieszkańców, testowania mieszkańców i pracowników, oraz rutynowego badania osób odwiedzających, zaopatrzeniowców i personelu.

Responsive Group prowadzi wiele domów opieki długoterminowej w Ontario, w tym trzy w Toronto i jeden w Mississaudze. Do 23 kwietnia w domach prowadzonych przez Responsive Group zmarło 71 osób, co stanowi ponad 10 proc. zgonów z powodu COVID-19 w Ontario.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pozywający domagają się odszkodowania w wysokości 15 milionów dolarów.