Oczekuje się, że premier Justin Trudeau podpisze w środę w Paryżu międzynarodową deklarację mającą na celu skłonienie rządów i firm mediów społecznościowych do współpracy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się brutalnych i ekstremistycznych treści w Internecie.

Trudeau bierze udział w spotkaniu Christchurch Call w Paryżu. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która współprzewodniczy spotkaniu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, powołuje się na masakrę 51 muzułmanów w dwóch meczetach w Nowej Zelandii w marcu, by uzykać porozumienie w sprawie zwalczania rozpowszechniania treści podżegających do terroryzmu w mediach społecznościowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W komunikacie prasowym zapowiadającym wizytę w Paryżu w ubiegłym tygodniu Trudeau wyraził obawę, że platformy mediów społecznościowych coraz częściej służą „jako narzędzia do podżegania, publikowania i pochwalania ekstremistycznej przemocy i nienawiści”.

Wezwał do „skoordynowanej globalnej akcji”, aby rozwiązać problem.  New York Times donosi, że politycy zaapelują do mediów społecznościowych w celu uruchomienia specjalnego oprogramowania.

Stany Zjednoczone, które nie chcą regulować internetu z powodu obaw o ograniczenie wolności słowa, nie zostały zaproszone na szczyt w Christchurch Call.