W dniach od 2. do 4 lipca w Toronto odbywa się konferencja Ukraine Reform Conference Jest to wydarzenie któremu Kanada współprzewodniczy. Spotkanie odbywa się po raz trzeci.

Strona ukraińska pragnie m.in zwiększenia kanadyjskiej pomocy wojskowej, w tym eksportu samochodów opancerzonych.

2 lipca miało miejsce spotkanie ministerialne, a następnie odbywają się dwudniowe dyskusje w Ukrainian House. Uczestniczy w nich około 300 osób “przyjaciół i partnerów Ukrainy”, w tym ministrowie spraw zagranicznych, przewodniczący instytucji międzynarodowych, parlamentarzyści, a także przedstawiciele sektora prywatnego oraz analitycy. Celem konferencji jest znalezienie sposobu wsparcia procesu reform na Ukrainie oraz drogi do jej “integracji euroatlantyckiej”.

Kanada “współpracuje z miedzynarodową społecznością w celu wzmocnienia fundamentów reform demokratycznych i stworzenia nieodwracalnych rezultatów na drodze Ukrainy do demokracji, jak również potwierdzenia suwerenności tego państwa i bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji” – czytamy na stronach kanadyjskiego MSZ. Konferencja posłuży zademonstrowaniu solidarności i wsparcia dla Ukrainy “w celu realizacji wartości i zasad wspólnoty euroatlantyckiej, a także  poprawy transparentności. W konferencji uczestniczył będzie polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz; obecny będzie również nowy prezydent Ukrainy.

Polska wspiera Ukrainę na wiele sposóbów również udzielając jej kredytów i gwarancji kredytowych w tym udzielając linii kredytowej (swapowej między walutami na miliard dolarów).

Polska jest też jednym z największych sprzedawców gazu na Ukrainę