Premier Justin Trudeau przekonywał wiceprezydenta USA, Mike’a Pence’a, że “aborcja jest niezbywalnym prawem każdej kobiety”. Pence przyleciał do Ottawy w czwartek. Głównym tematem rozmów była ratyfikacja nowej umowy NAFTA, czyli USMCA (United States Mexico Canada Agreement). Ustawa ratyfikacyjna została przedstawiona w kanadyjskim parlamencie w środę. Jeszcze przed spotkaniem z Pence’em Trudeau stwierdził, że przy okazji wypłynie jeszcze szereg innych tematów. Wymienił wśród nich ograniczanie praw aborcyjnych w amerykańskim prawie stanowym.

Trudeau powiedział, że “jest głęboko zaniepokojony tym, jak Stany Zjednoczone nastają na prawa kobiet”.


Na początku miesiąca gubernator stanu Missouri Mike Parson podpisał ustawę zakazującą aborcji po ósmym tygodniu ciąży. Prawo uwzględnia takie okoliczności jak konieczność medyczna, ale poczęcia na skutek gwałtu lub kazirodztwa – już nie. Missouri jest jednym z ośmiu stanów rządzonych przez republikanów, które zaostrzyły w tym roku prawo antyaborcyjne.

Władze Kentucky, Mississippi, Ohio i Georgii postanowiły zakazać aborcji od momentu, gdy można wykryć bicie serca dziecka. Może to nastąpić już w szóstym tygodniu ciąży. Niecały miesiąc temu w Alabamie wprowadzono prawo delegalizujące dokonywanie aborcji. Lekarzom, którzy złamią prawo, grozi kara do 99 lat pozbawienia wolności. Tak jak w Missouri poczęcie na skutek gwałtu lub kazirodztwa nie jest uznawane za okoliczność łagodzącą. Wszystkie trzy wspomniane wyjątki uznaje za to Arkansas, który dopuszcza aborcję do 18 tygodnia ciąży. Indiana wprowadziła dwie ustawy. Jedna z nich pozwala lekarzom legalnie odmówić dokonania aborcji.

W Kanadzie aborcja jest dokonywana “od ręki” na żądanie od 1988 roku. Liberałowie oskarżają konserwatystów, że dążą do otwarcia dyskusji na ten temat. Andrew Scheer zapewnia, że po wyborach nie będzie podejmował tematu aborcji.

W środę w parlamencie posłanka Bloc Quebecois Monique Pauze zaapelowała do posłów, by potwierdzili, że “ciało kobiety należy tylko do niej samej i dlatego ma prawo do aborcji niezależnie od powodu”. Bloc, NDP i liberałowie odpowiedzieli owacją na stojąco. Konserwatyści pozostali w postawie siedzącej…

Amerykański wiceprezydent Mike Pence zapewnił w czwartek ze swej strony premiera Justina  Trudeau, że „jest dumny iż wchodzi w skład administracji, która broni ludzkiego życia, oraz że administracja prezydenta Trumpa „zawsze będzie występować w obronie świętośćci życia . ” Dodał, że admnistrację tę niepokoi, iż Partia Demokratyczna w naszym kraju popiera nawet późną aborcję, nawet dzieciobójstwo”.

Trudeau, uznaje nieskrępowany dostęp do aborcji za kamień węgielny swojej polityki zagranicznej i krajowej. Wskazałem wiceprezydentowi, że Kanadyjczycy są poważnie zaniepokojeni nowymi przepisami antyaborcyjnymi uchwalonymi w wielu stanach amerykańskich” – powiedział Trudeau.