Oczekuje się, że Lu Shaye, chiński ambasador w Kanadzie,  wkrótce otrzyma nowe stanowisko – potwierdziło CBC News.

Po odejściu Lu żaden z krajów nie będzie miał stałego ambasadora w czsach narastającego wzajemnego napięcia.

Kanada i Chiny są w konflikcie od grudnia 2018 r., kiedy władze Kanady na wniosek ekstradycyjny ze Stanów Zjednoczonych zatrzymały Meng Wanzhou, dyrektora finansowego chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, .

Wkrótce potem władze chińskie zatrzymały dwóch obywateli Kanady: Michaela Spavor, biznesmena i Michaela Kovriga, kanadyjskiego dyplomatę udzielającego się w organizacji pozarządowej.

John McCallum, były liberalny minister gabinetu, wyznaczony przez premiera Justina Trudeau na reprezentację Kanady w Chinach, został zwolniony jako ambasador w styczniu, po publicznych komentarzach na temat sprawy Meng.

W marcu Chiny zaczęły ograniczać import rzepaku z Kanady. W tym tygodniu Chiny poinformowały, że zwiększą kontrolę kanadyjskich produktów wieprzowych .

Federalni urzędnicy nadal zastanawiają się, czy zezwolić Huawei na dostęp do budowy kanadyjskiej sieci bezprzewodowej 5G.

Podczas konferencji prasowej w styczniu Lu powiedział, że jeśli Huawei zostanie odrzucony ze względów bezpieczeństwa narodowego,  będą „ reperkusje ” dla Kanady. Uznał że traktowanie Chin przez Zachód odzwierciedla postawę „ białej supremacji ”.