Volker
Volker

Ambasador Kurt Volker, specjalny przedstawiciel USA ds. Negocjacji z Ukrainą, powiedział węgierskiemu dziennikowi Népszava, że Węgry popełniają błąd, wykorzystując NATO jako narzędzie do próby rozwiązania sporu z Ukrainą.

Ponadto Volker wyraził nadzieję, że nowy ukraiński prezydent będzie w stanie przełamać system korupcji w kraju.

Według nepszava.hu Węgry blokują wszystkie spotkania wysokiego szczebla pomiędzy NATO i Ukrainą. Na przykład w 2018 r. Szczyt NATO-Ukraina został przełożony z powodu weta w Budapeszcie.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ ukraiński parlament zaakceptował dwie ustawy poważnie ograniczając prawo mniejszości żyjących na Ukrainie (w tym polskiej) do otrzymania edukacji w języku ojczystym i praktycznie zakazujące swobodnego korzystania z własnego  języka.

Mam nadzieję, że dzięki wyborowi prezydenta Zelensky’ego – i przypomnę, że jego pierwszym językiem jest rosyjski – że dojdzie do umowy między Węgrami a Ukrainą w jaki sposób rozwiązać prawa  mniejszości do  edukacji i używania własnego języka, a jednocześnie zapewnić, że wszyscy obywatele Ukrainy również uczą się i używają języka ukraińskiego. To musi zostać rozwiązane – dodał Volker.

 

Odnośnie konfliktu we wschodniej Ukrainie, Volker mówił o katastrofie humanitarnej i podkreślił, że ofiarom rosyjskiej okupacji powinien pomóc nie tylko ukraiński rząd, ale także organizacje międzynarodowe.