Konsulat Generalny RP w Toronto wspólnie z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie zaprasza na spotkanie z prof. Henrym Radeckim, emerytowanym profesorem socjologii, wykładowcą kilku uniwersytetów kanadyjskich, byłym junakiem, kadetem, absolwentem Gimnazjum i Liceum Lotniczego w Heliopolis, autorem wydanej ostatnio książki „Młodzież Andersa. Wojskowe Szkoły Junaków 1941-1947”.

Spotkanie poświęcone będzie promocji najnowszej książki Profesora, która w roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomina gehennę blisko dwóch milionów Polaków deportowanych w 1940 roku przez władze Związku Sowieckiego z Kresów Rzeczpospolitej w głąb „nieludzkiej ziemi”. Wśród setek tysięcy zesłańców znalazło się blisko 300 tys. polskich dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Utworzone w 1941 roku decyzją gen. Władysława Andersa Wojskowe Szkoły Junaków (i Junaczek, później Młodszych Ochotniczek) ocaliły od głodu i śmierci kilka tysięcy młodych ludzi. Szkołom tym, stanowiącym fenomen w dziejach II wojny światowej, poświęcił swą książkę prof. Henry Radecki, wykorzystując istniejące dokumenty, literaturę przedmiotu i własne doświadczenia. Jest to więc tom pisany w dużej mierze z autopsji – przez badacza i zarazem uczestnika tego wyjątkowego zjawiska, któremu dotychczas w dramatycznej historii Polski XX wieku poświęcono nieproporcjonalnie mało uwagi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Spotkanie poprowadzi red. Edward Zyman

Zapraszamy w środę 10 lipca 2019, o godz. 19:00 do Konsulatu Generalnego RP w Toronto przy 2603 Lake Shore Blvd west, Toronto.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki z dedykacją Autora.

Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona. Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału: toronto.rsvp@msz.gov.pl