XLIX Konkurs Recytatorski Fundacji W. Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich przeszedł do historii. Moc wrażeń i przeżyć, cudowna atmosfera, gościnność i serdeczność organizatorów imprezy, profesjonalizm – tak można opisać Konkurs, który odbył się w Hamilton w Kanadzie 2 czerwca 2019 r.

Wielkie słowa uznania dla Fundacji W. Reymonta, całego Kuratorium, rzeszy wolontariuszy za włożoną pracę w przygotowanie Konkursu, za umożliwienie polonijnym dzieciom i młodzieży udziału w zmaganiach z żywą mową. Na uwagę zasługuje fakt, że do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiły się także dzieci z grupy przedszkolnej, wykazując się wspaniałymi umiejętnościami.

Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, nad którym pilnie pracowali wspólnie z nauczycielami ze swoich szkół,

a także ze swoimi rodzicami. Wybór najlepszej trójki w każdej z kategorii był niełatwy, ponieważ wszyscy pokazali wysoki poziom deklamacji. Ciężkie  zadanie miało jury, któremu przyszło ocenić zmagania z trudną sztuką recytacji.

Uczniowie zadziwiali doskonałym opanowaniem pamięciowym, czasami bardzo długich tekstów oraz ciekawą, bardzo dojrzałą, interpretacją wierszy różnych autorów i fragmentów prozy Wł. Reymonta.

Konkurs był prawdziwą ucztą duchową. Z wielką przyjemnością wspominam pracę w jury, wspaniałą atmosferę panującą podczas finału i Koncertu Galowego Laureatów. Dumą i nadzieją napawa poziom uczestników. Wielka w tym zasługa zarządu Fundacji na czele z Prezesem p. Kazimierzem Chrapką, którzy nieustannie pracują nad propagowaniem kultury polskiej w Kanadzie, utrzymaniem dziedzictwa narodowego wśród Polonii.


W tegorocznej edycji na wyjazd do Polski zakwalifikowali się: Urszula Mastej, David Makarczyk i Paulina Czapińska. Laureaci będą reprezentować kanadyjską młodzież polskiego pochodzenia  oraz Fundację im. W. Reymonta z Kanady na XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, który odbędzie się na Mazowszu w Koziebrodach, 20 – 22 września  2019 roku. Czekamy na nich z niecierpliwością.

Jestem zaszczycona zaproszeniem do prac w charakterze członka jury, ale muszę również podziękować za wspaniały pobyt w Kanadzie przede wszystkim Państwu Kazimierzowi i Wiesławie Chrapkom, ale także Małgorzacie i Witoldowi Jaroszewskim, Monice Karpińskiej, Danucie Warszawskiej, Danucie Azman-Zielińskiej oraz całej rzeszy serdecznym ludziom, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, a dzięki którym polska delegacja mogła zwiedzić niezwykłe miejsca między innymi: Ripleys Aquarium w Toronto, Niagara Falls, Polski Cmentarz Halerczyków, najwyższą po Burj Khalifie wieżę świata – CN Tower w Toronto, skanseny indiańskie, osadę Menonitów.

Mogliśmy przekonać się, jak produkowany jest jeden z najsłynniejszych przysmaków Kanady – syrop klonowy, a także uczestniczyć w spotkaniu z Konsulem RP w Toronto. Dziękujemy za serdeczność, gościnność, poświęcony nam czas. Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami dla wszystkich.

Mirosława Lechowska

Przewodnicząca  Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich, Nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr3 im. Wł. St. Reymonta w Brzezinach

Zdobywcy złotych, srebrnych i brązowych medali podczas XLIX Konkursu Recytatorskiego Fundacji W. Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich organizowanego z okazji 100 – Lecia Uzyskania Praw Wyborczych przez Polki

“ Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka”    Antoni Kępski

Dnia 2 czerwca 2019 roku odbył się w Hamilton Finał i Koncert Galowy Laureatów 49 Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Fundację im. Władysława Reymonta w Kanadzie.

Jury Konkursu w składzie:

Potr Cwynar                 – London

Piotr Hofman                – Niagara on the Lake

Magdalena Kapron      – Hamilton

Józef Kochniarczyk      – Polska

Mirosława Lechowska  – Polska

Krystyna Sowińska       – Oakville

Janusz Tomczak          – Edmonton

wyłoniło zdobywców złotych, srebrnych i brązowych medalistów w każdej grupie wiekowej

* recytatorzy indywidualni

 Grupa  I – Klasa 1-2

1. Zubik, Zuzanna                  –  Edmonton

2. Pluchowska, Monika        –  Edmonton

3. Dziewierz, Ewa                  –  Hamilton

Grupa  II – Klasa 3-4

1. Pluchowska, Maria            –  Edmonton

2. Grela, Evelina                     –  Kitchener

3. Punturiero, Emilia             –  Brantford

Grupa  III – Klasa 5-6

1. Szewczyk, Amelia               –  Hamilton

2. Dziewierz, Michael            –  Hamilton

3. Lach, Kaya*                         –  Mississauga

Grupa  IV – Klasa 7-8

1. Szewczyk, Martyna            –  Hamilton

2. Czapiński, Paulina*            –  Toronto

3. Hatko, Natalia                     –  Edmonton

Grupa  V – Klasa 9-10

1. Małek, Jessica                    –  Hamilton

2. Makarczyk, David              –  Windsor

3. Królikowski, Amelia          –  Montreal

Grupa  VI – Klasa 11-13

1. Mastej, Urszula*               –  London

2. Musial, Victoria                 –  Mississauga

3. Zarzecki, Piotr                    –  Toronto

Na podstawie łącznej punktacji Finału Konkursu (proza W.Reymonta) i Galowego Koncertu Laureatów (poezja), zwycięzcą 49 Konkursu Recytatorskiego Fundacji im. W. Reymonta została Urszula Mastej z London.
Kolejne miejsca uzyskali: David Makarczyk z Windsor, Jessica Malek z Hamilton, Martyna Szewczyk z Hamilton i Paulina Czapińska z Toronto.

Ponieważ Jessica i Martyna już brały udział w konkursie w Polsce, w tym roku na wyjazd do Polski zakwalifikowali się: Urszula Mastej, David Makarczyk i Paulina Czapińska.

Będą oni reprezentować kanadyjską młodzież polonijną  oraz Fundację im. W. Reymonta z Kanady na XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, który odbędzie się w Koziebrodach na Mazowszu, 20 – 22 września  2019 roku.

Dziękuję wszystkim uczestnikom Konkursu Recytatorskiego za wspaniałe recytacje i ucztę duchową zgotowaną publiczności, rodzicom i nauczycielom.

W tym roku otrzymaliśmy 275 zgłoszeń z Alberty , Brytyjskiej Kolumbii, Ontario  i Quebec  ( w tym 19 zgłoszeń indywidualnych ).  W  II Etapie Konkursu udział wzięło 12 szkół a 53 nauczycieli przygotowywało uczestników Konkursu.

Komitet Konkursu Recytatorskiego przyznał dyplomy dla szkół, które przygotowały najwięcej uczniów  do Konkursu, oraz dla nauczycieli najbardziej zaangażowanych w eliminacjach 48 Konkursu Recytatorskiego.

Dziękuję nauczycielom i rodzicom za przygotowanie dzieci i młodzieży do udziału w Konkursie. Laureatom Konkursu życzę miłego pobytu w Polsce i wielu wrażeń ze spotkania z recytatorami Szkół Reymontowskich w Polsce. Do zobaczenia w przyszłym roku na 50-tej – JUBILEUSZOWEJ edycji konkursu.

Gośćmi Honorowymi Konkursu byli:

– Jego Ekscelencja dr Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie

– Teresa Berezowska – Przewodnicząca Rady Polonii Świata

– Janusz Tomczak – Prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej

– dr Łukasz Mudrak delegat rektora KUL do spraw Polonii

– Mirosława Lechowska – Przewodnicząca  Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich

Liczni prezesi i przedstawiciele organizacji polonijnych, recytatorzy z Polski, Alberty, Brytyjskiej Kolumbii, Ontario i Quebec.

Kazimierz Chrapka

Przewodniczący Komitetu Konkursu Recytatorskiego

Zdjęcia: Tomasz Kromka