11 500 osób świętowało w poniedziałek na Wzgórzu Parlamentarnym 152 urodziny Kanady. Taką liczbę podawała policja z Ottawy w południe, gdy rozpoczęły się uroczystości. Premier Trudeau mówił, że przyjście pod parlament w Canada Day dla wielu obecnych jest tradycją i jest szczęśliwy, że może tu być ze swoją rodziną. W zeszłym roku premier nie był na głównych obchodach. Jeździł na mniejsze festyny do miast, których mieszkańcy szczególnie odczuwali skutki wprowadzenia amerykańskich ceł na stal i aluminium. Teraz wspominał, że tamten dzień był przypomnieniem, jak Kanadyjczycy potrafią trzymać się razem w trudnych czasach i troszczyć się o siebie nawzajem. Rano na twitterze złożył wszystkim życzenia od swojej rodziny.

Canada Day był obchodzony też w innych miejscach w rejonie Ottawy. W Canadian Museum of History in Gatineau, Que., ottawskim Museum of History czy w Major’s Hill Park, zaledwie kilka minut od Wzgórza Parlamentarnego odbywały się koncerty, festyny rodzinne i uroczystości organizowane przez ludność rdzenną.

Służby porządkowe radziły wszystkim , którzy planowali przybyć pod budynek parlamentu, by przyszli co najmniej dwie godziny wcześniej. Przed punktami kontroli bezpieczeństwa tworzyły się długie kolejki.

Lider konserwatystów Andrew Scheer w poniedziałek jeździł po kraju. Zaczął dzień w Meductic, w Nowym Brunszwiku, był na Toronto Ribfest, a wieczorem w Kelownie, w Kolumbii Brytyjskiej.