Ottawa uruchomiła kampanię informacyjną w Indiach, której celem jest przestrzeganie potencjalnych imigrantów przed korzystaniem z pomocy miejscowych konsultantów. Do tej pory departament imigracji publikował materiały tylko w mediach społecznościowych i korzystał z bezpłatnych kanałów komunikacyjnych. Obecna kampania jest pierwszą płatną. Ogłoszenia mają się pojawiać m.in. w lokalnych gazetach, radiu, na fejsbuku i google’u po angielsku, francusku, w pendżabi i hindi.

Rzecznik prasowy departamentu wyjaśnił, że wielu Hindusów przyjeżdża do Kanady w celach turystycznych, na studia i do pracy, i niestety coraz więcej osób pada ofiarami nieuczciwych konsultantów. Niektórzy wydają na wyjazd do Kanady oszczędności całego życia, a potem okazuje się, że zostają z niczym.

Agenci imigracyjni muszą posiadać licencję wydaną przez Immigration Consultants of Canada Regulatory Council. Tylko wtedy są uprawnieni do pobierania opłat za usługi konsultacyjne. Oszustów jednak nie brakuje, ani w Kanadzie, ani za granicą.

Wiosną minister Ahmed Hussen ogłosił, że rząd założy samodzielny urząd regulacyjny, którego zadaniem będzie nadzorowanie pracy konsultantów. Będzie to trzecia próba uporządkowania branży konsultacyjnej podejmowana w ciągu ostatnich 15 lat.