Ottawa uruchomiła kampanię informacyjną w Indiach, której celem jest przestrzeganie potencjalnych imigrantów przed korzystaniem z pomocy miejscowych konsultantów. Do tej pory departament imigracji publikował materiały tylko w mediach społecznościowych i korzystał z bezpłatnych kanałów komunikacyjnych. Obecna kampania jest pierwszą płatną. Ogłoszenia mają się pojawiać m.in. w lokalnych gazetach, radiu, na fejsbuku i google’u po angielsku, francusku, w pendżabi i hindi.

Rzecznik prasowy departamentu wyjaśnił, że wielu Hindusów przyjeżdża do Kanady w celach turystycznych, na studia i do pracy, i niestety coraz więcej osób pada ofiarami nieuczciwych konsultantów. Niektórzy wydają na wyjazd do Kanady oszczędności całego życia, a potem okazuje się, że zostają z niczym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Agenci imigracyjni muszą posiadać licencję wydaną przez Immigration Consultants of Canada Regulatory Council. Tylko wtedy są uprawnieni do pobierania opłat za usługi konsultacyjne. Oszustów jednak nie brakuje, ani w Kanadzie, ani za granicą.

Wiosną minister Ahmed Hussen ogłosił, że rząd założy samodzielny urząd regulacyjny, którego zadaniem będzie nadzorowanie pracy konsultantów. Będzie to trzecia próba uporządkowania branży konsultacyjnej podejmowana w ciągu ostatnich 15 lat.