TORONTO – Wzruszający amerykański film “pro-life” wkrótce trafi do kanadyjskich kin, ale dystrybutor przygotuje się na ewentualne protesty.

Ponad 24 kina w całym kraju mają wyświetlać „Unplanned” przez tydzień, zaczynając od 12 lipca. Cary Solomon i Chuck Konzelman byli współreżyserami i współautorem scenariusza, który oparty jest na wspomnieniach o tym samym tytule autorstwa działaczki antyaborcyjnej Abby Johnson, byłej pracownicy kliniki aborcyjnej.

„Niektóre grupy mówią, że będą protestować, ale wielu ludzi będzie wspierać”, powiedział BJ McKelvie, pastor i prezes kanadyjskiego dystrybutora z siedzibą w Fredericton, Cinedicom.

W Kanadzie rating różni się w zależności od prowincji. Na przykład w Albercie, według strony internetowej Cineplex, film otrzymał klasyfikację 14A z ostrzeżeniem „niepokojąca treść”, podczas gdy w BC film ma ocenę PG z „język seksualny, trauma medyczna” .

Kanadyjska Koalicja ds. Praw Aborcyjnych określa film „niebezpiecznym elementem antyaborcyjnej propagandy” zawierającym „złośliwe fałszerstwa”.

Film trafi do kin Cineplex i Landmark, a także do kilku niezależnych kin w Kanadzie.

Landmark informuje, że nie ma doniesień o żadnych planowanych protestach w swoich teatrach i nie podjął żadnych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Cineplex  jest świadomy obaw związanych z filmem i ściśle monitoruje sytuację.