Lider opozycji Andrew Scheer wzywa do większej kontroli jakości chińskiego importu i ewentualnie wprowadzenia taryf celnych.

Konserwatywny lier Andrew Scheer wezwał premiera Justina Trudeau do wzmożenia kontroli wszystkich produktów importowanych z Chin i rozważenia naliczania ceł na import z tego kraju. Wzrost kosztów importu, mógłby jednak podnieść ceny takich towarów i w konsekwencji doprowadzić do wzrostu inflacji.

W piątkowym oświadczeniu Scheer wezwał Trudeau, aby zajął twardszą pozycję w relacjach z drugim co do wielkości partnerem handlowym Kanady w czasie,  w sporze dyplomatycznym, który trwa od  ponad siedem miesięcy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Od początku konfliktu Chiny zatrzymały dwóch Kanadyjczyków pod zarzutem szpiegostwa i podjęły działania  przeciwko towarom z Kanady, które mają konsekwencje ekonomiczne.„Nie da się tego ująć inaczej: Kanada jest zastraszana przez chiński rząd i nie zrobił Pan nic, by stanąć w obronie interesów kraju”, napisał Scheer w liście do Trudeau, który upubliczniło jego biuro.

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności nie ma  zamiaru zwiększać kontroli chińskiego importu, powiedziała w piątek rzeczniczka minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau.

Chiny zatrzymały dwóch Kanadyjczyków w grudniu zaledwie kilka dni po tym, jak Kanada aresztowała chińskiego dyrektora finansowego Huawel Meng Wanzhou w Vancouver na podstawie nakazu ekstradycji do USA.

Reagując na aresztowanie Meng, Chiny zwiększyły liczbę inspekcji, które doprowadziły do ​​zawieszenia lub zablokowania   importu rolniczego z Kanady, w tym wieprzowiny i rzepaku.

W zeszłym tygodniu Chiny ogłosiły dodatkowo zawieszenie importu kanadyjskich produktów mięsnych ze względu rzekomo fałszywe certyfikaty kontroli.

Kanada współpracuje z Chinami w trwającym dochodzeniu – komentowała Katie Hawkins, rzeczniczka Bibeau.

Scheer chce, aby Trudeau zareagował, intensyfikując kanadyjskie kontrole w odniesieniu do całego importu z Chin i zaczął badać możliwość wprowadzenia ceł odwetowych na chińskie towary, a jednocześnie zminimalizowania szkód dla konsumentów w Kanadzie.

Dodał, że w ubiegłym roku Kanada sprowadziła z Chin towary o wartości ponad 75 miliardów dolarów.

Trudeau, który nazwał przetrzymywanie Kanadyjczyków arbitralnym, próbował działać na rzecz ich uwolnienia, zachęcając kanadyjskich sojuszników do naciskania na Pekin, żw celu “przestrzegania praworządności i standardów międzynarodowych”.

Rzeczniczka Trudeau, Chantal Gagnon, powiedziała w piątek, że rząd nadal pracuje, aby pomóc zatrzymanym Kanadyjczykom.

„Zdajemy sobie sprawę, że Kanada i Chiny przeżywają teraz trudny moment, ale dlatego prowadzenie bezpośrednich rozmów jest istotną częścią naszego postępowania”.

Gagnon powiedziała również, że rząd kontynuuje dążenie do powiędzenia ekonomicznych szansi dla Kanadyjczyków w Chinach, oraz poprawy warunków wzrostu i postępu na całym świecie.

Kelly Craft, ambasador USA w Kanadzie, powiedziała, że prezydent Donald Trump poruszył sprawę zatrzymanych Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavor w rozmowie z prezydentem Xi Jinpingiem podczas ostatniego szczytu G20.

Kovrig, kanadyjski dyplomata na urlopie, i Spavor, przedsiębiorca, zostali aresztowani pod zarzutem podważenia bezpieczeństwa narodowego Chin.

Scheer powtórzył również swoje wezwania do wszczęcia przez Trudeau postępowania przeciwko Chinom w Światowej Organizacji Handlu oraz do zmniejszenia kanadyjskiego finansowania dla azjatyckiego banku inwestycyjnego infrastruktury w Pekinie, któremu rząd liberalny przeznaczył 256 milionów dolarów w ciągu pięciu lat.