RCMP ściga Kanadyjską Partię Nacjonalistyczną (Canadian Nationalist Party) za naruszenie własności intelektualnej. Wcześniej policja wszczęła dochodzenie przeciwko liderowi partii z związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni nienawiści.

Canadian Nationalist Party to ugrupowanie propagujące poglądy przeciwne imigracji i LGBTQ oraz wzywające do wydalenia „globalistów” z kraju. Partia właśnie kończy składanie wniosku o umożliwienie zbierania dotacji politycznych i wystawienia kandydatów w październikowych wyborach. Aby być uznaną za oficjalną federalną partię polityczną, musi do 15 lipca złożyć 250 deklaracji podpisanych przez swoich uprawnionych do głosowania członków. Na razie, by uzyskać dochód, partia otworzyła sklep internetowy z koszulkami i czapeczkami. Miała też do sprzedania za 625 dolarów miedzianą monetę pamiątkową wypuszczoną z okazji 1974 RCMP Musical Ride.

RCMP twierdzi, że wystawienie monety na sprzedaż przez partię stanowi pogwałcenie praw o własności intelektualnej. „Żadna osoba ani organizacja nie ma prawa używać naszych zastrzeżonych wzorów czy oznaczeń bez naszej zgody”, twierdzi rzecznik prasowy RCMP, sierżant Marie Damian. To pierwszy tego rodzaju przypadek i będziemy interweniować, zapowiada.

W zeszły czwartek oferta sprzedaży monety została zdjęta ze strony. Canadian Nationalist Party nie komentowała tej zmiany.

Funkcjonariusze RCMP zajmują się jeszcze inną sprawą dotyczącą partii nacjonalistycznej. Chodzi o film opublikowany na YouTube i fejsbuku. Lider ugrupowania, Travis Parton, mówi, że kanadyjski bank centralny i media są kontrolowane przez „pasożytnicze plemię” i „czarne owce”. „Trzeba zrobić wszystko, by tych ludzi raz na zawsze wyrzucić z naszego kraju”, stwierdza. RCMP prowadzi konsultacje ze specjalistami od zbrodni nienawiści, by ustalić, czy takie wypowiedzi są nawoływaniem do nienawiści względem określonej grupy i do ludobójstwa.