Uderzyli mafii po finansach

9 członków przestępczej rodziny włoskiej zostało aresztowanych w Vaughan a ponad 35 mln dol w gotówce, domach i luksusowych samochodach skonfiskowanych w rezultacie 18 miesięcznego śledztwa prowadzonego w sprawie nielegalnego hazardu w regionie York – poinformowała policja na konferencji prasowej.

W 2017  roku zanotowano w rejonie Vaughan  dziwny wzrost przestępstw z użyciem przemocy w tym: morderstw podpaleń i strzelanin z samochodów.

Od początku 2018 r. policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie biznesów prowadzonych przez rodzinę Figliomeni koncentrując się na przepływie pieniędzy, praniu pieniędzy, nielegalnych pożyczkach i nielegalnym hazardzie. W śledztwo zaangażowanych było około 500 funkcjonariuszy, a także policja federalna RCMP.

W rezultacie aresztowano 15 osób, w tym 9 członków organizacji mafijnej Ndrangheta kierowanej przez Angelo Figliomeni w Kanadzie.

Dodatkowa 12 innych osób zostało aresztowanych w Kalabrii we Włoszech przy współpracy włoskiej policji państwowej.

Jak powiedział detektyw Carl Mattinen, to podejście do walki ze zorganizowaną przestępczością koncentrujące się na pieniądzach zamiast na poszczególnych przestępstwach z użyciem przemocy jest o wiele bardziej skuteczne; w przypadku bowiem sądzenie za przestępstwa ofiary zazwyczaj odmawiają zeznań bojąc się o swoje życie.