Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas konferencji w Montrealu, że jest szczęśliwy, iż  w Montrealu, nikt nie krzyczał do niego „odeślij go z powrotem”.

Uczestnicy wiecu prezydenta Donalda Trumpa, który odbył się w środę wieczorem skandowali „odeślij ją z powrotem”, kiedy prezydent odniósł się do kongresmenki Omar . Jest ona jedną z czterech demokratycznych kongresmenek, którym zasugerował, aby „wróciły” do swoich krajów, a nie krytykowały  Stanów Zjednoczonych.

Omar jest obywatelem amerykańskim, która urodziła się w Somalii i przeniosła się do Stanów Zjednoczonych wraz z rodzicami jako dziecko. Pozostałe trzy kobiety są urodzone w Ameryce. Nie są białe.

Tusk początkowo był niechętny do rozwinięcia swoich poglądów na temat polityki Trumpa, gdy został zapytany. Ale potem, powiedział:

„Nie chcę dziś komentować polityki wewnętrznej twojego sąsiada, ale myślę, że dla nas wszystkich byłem – byłem przez wiele lat jednym z najbardziej proamerykańskich polityków w Europie. Trudno jest zrozumieć pewne fakty, niektóre słowa, a czasem, jeśli czujesz, że coś jest całkowicie nie do przyjęcia, musisz zareagować pomimo interesów – powiedział Tusk. „Dla mnie wartości są o wiele ważniejsze niż handel, przepraszam. Może jestem staroświecki, ale nigdy nie zmienię tutaj mojej opinii. ”

Tusk, były premier Polski, powiedział, że Trudeau jest “cennym sprzymierzeńcem w walce z ksenofobicznym populizmem”, i  uważa Trudeau za „najlepszego przyjaciela Europy”.

„W niestabilnej globalnej sytuacji, w której żyjemy, uspokaja nas że przyjaźń między UE a Kanadą, która jest tak stabilna, jak zawsze. Kanada podziela naszą wizję świata, nasze wartości i nasze cele. Rządy prawo, prawa człowieka, solidarność między ludźmi i narodami, a także oparty na zasadach porządek międzynarodowy – powiedział Tusk.