Dzisiejsza Rosja

Muszę uderzyć się w pierś, że nie pisałem o tym, co dzieje się w Rosji a dzieje się naprawdę tragicznie.

Ekipa prezydenta Putina nie kradnie, a po prostu uważa, że kraj to ich prywatne przedsiębiorstwo, z którego można brać co kto chce.

W carskiej Rosji ludzi bogatych było moc i też kwitło łapownictwo, ale nie na taką skalę. Nawet car żył skromnie w stosunku do dzisiejszych władców. Nomenklatura komunistyczna żyła nawet bardzo skromnie w porównaniu nie tyle do Putina, co do jego bliskiego otoczenia.

Nawalny, który chciał kandydowania na prezydenta w sumie w zeszłym roku przesiedział 90 dni a jego ekipa posyłają na internet kilkadziesiąt newsy. Każdy pokazuje co w kraju robi wierchuszka i jak można zobaczyć ogląda to po parę milionów ludzi.

Dwie opozycyjne partie w Dumie, czyli LDPR Żyrinowskiego i Komuniści Żuganowa nie trąbią na prawo i lewo o łapownictwie,  a przecież oni też powinni na ten temat wrzeszczeć.

Co ciekawe, zachodnie media wedle mnie nie pokazują tego.

Jak to się skończy? Navalny i spółka musi jakoś dojść do porozumienia z mafią, bo w końcu ludzie w Rosji nie są głupi i zrozumieją, że on ma racje, że jest totalna korupcja.

Jeśli dziś rządzący tego nie zrobią będzie rewolucja.


Samogon

Pierwszy alkohol co piłem. Było to zimą 1942 r. w Rohoźnicy, a raczej w domu Magdy Oleszkiewicz we wsi Łogonowicze o kilometr od naszego majątku, gdzie byłem jako wysiedlony i widziałem pędzenie tego zacnego trunku.

Nie bardzo mnie przypadł do gustu, ale zawsze gdy degustowałem whisky było mi błogo i przypominały mi się strony rodzinne, do których tęskniłem, a ostatecznie w 1992 r. wróciłem.

Obok kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jest bazarek dla turystów. Tam spotkałem ciekawą pięknie wydaną i przetłumaczoną z rosyjskiego ilustrowaną książkę pod tym tytułem.

Nie tylko objaśnia technikę produkcji tego trunku, ale daje sto recept jego przyrządzania z różnych surowców, do czego jest też konieczna „miękka” woda, którą na „potrzeby” rosyjskich emigrantów z Sowietów nawet eksportowano.

Zasadniczo ktoś powinien to dzieło wydać w Kanadzie, a może Husarz, by ją po polsku rozprowadzał w Toronto, oczywiście, jeśli nie jest to karalne, bo w Polsce nie wolno nawet na własny użytek pędzić alkoholu, choć na Podkarpaciu w pewnych okolicach pędzą smakowitą śliwowicę.

Waffen SS

Była to pierwsza armia zjednoczonej Europy zdominowanej przez Niemców. W Waffen SS było: 3.000 Albańczyków, 23.000 Belgów, 15.000 Walonów, 50 Brytyjczyków, 1.000 Bułgarów, 30.000 Chorwatów, 10.000 Duńczyków, 3.500 Hindusów, 20.000 Estończyków, 1.000 Finów, 15.000 Węgrów, 39.000 Łotyszy, 50.000 Holendrów, 6.000 Norwegów, 8.000 Francuzów, 20.000 Włochów, 25.000 Ukraińców, 12.000 Rosjan i Białorusinów, 50.000 Kozaków, 8.000 Tatarów, Azerów, Turkmenów, Kirgizów i Uzbeków, 3.000 Rumunów, 15.000 Serbów, 1.000 Hiszpanów, 130 Szwedów, 800 Szwajcarów, oraz niewielka ilość Słoweńców, Greków, Czechów, Litwinów, Luksemburczyków.

Szuje i złodzieje

Kilka lat temu Stanisław Michalkiewicz przytoczył wypowiedź znanego przedwojennego jasnowidza Ossowieckiego, że po komunie będą rządzili – szuje i złodzieje – co teraz to pełni realne.

„Afera SKOK Wołomin to największa afera finansowa jaka się zdarzyła w Polsce powojennej” – twierdzi Marcin Karliński, prezes Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała, reprezentujący poszkodowanych w aferach SKOK.

Okradziono nie tyle rodaków, którzy tam złożyli swe pieniądze, ale całe społeczeństwo i ludzie, którzy tą aferę badają nazywają ją aferą – minus – 500 bo pociągnęła ona zdrenowanie z pieniędzy Fundusz Gwarancji Bankowych, na którego składają się wszystkie banki czyli cały Naród.

Fundusze ten zabezpiecza wkłady obywateli, którzy stracili w banku, który zbankrutował.

Władze kraju zabierają się nie do tych, co okradli SKOK, ale do Funduszu Gwarancyjnego.

115 lat temu

W czerwcu w Sarajewie Serb zastrzelił następce tronu Austrii i wynikła wielka chryja. Austria dała Serbii ultimatum żądając prawa przeprowadzenia samodzielnego śledztwa na jej terytorium. Serbia je odrzuciła ultimatum, Rosja ją poparła, zaś Niemcy poparli żądania Austrii i wynikła wojna.

Gdy Niemcy pogwałcili neutralność Belgii w konflikt włączyła się Anglia. Tak zaczęła się Wielka Wojna, która przeszła do historii jako I wojna światowa.

Najciekawsze, że na czele Rosji, Niemiec i Anglii stali kuzyni, wnukowie Królowej Victorii.

Po zakończeniu rewolucji 1905 r. na terenie Zaboru Rosyjskiego Piłsudski, który  przewidział konflikt między zaborcami zaczął tworzyć w Galicji czyli zaborze austryjackim oddziały strzeleckie i były dwie organizacje, jedne w Krakowie drugie we Lwowie.

Gdy nadszedł pierwszy kryzys bałkański w 1912 r. oddziały gwałtownie wzrosły. W sierpniu nastąpiła mobilizacja ich w Krakowie. Tu z jednych i drugich Komendant Piłsudski stworzył I Kompanię Kadrową mającą 156 strzelców i kazał jej uczestnikom wymienić między sobą odznaki organizacyjne. Rankiem 6 sierpnia kompania poszła z Oleandrów dziś koło Błoń krakowskich przez miasto na punkt kontroli granicznej między okupacją austryjacką, a rosyjską.Tam strzelcy obalili słupy graniczne i pomaszerowali w kierunku Kielc zatrzymując się na pierwszy odpoczynek w majątku Michałowice.

6 sierpnia 1924 r. odbył się pierwszy wymarsz młodzieży i jednostek wojskowych tą historyczny trasą z Krakowa do Kielc.

Odtąd co roku, z przerwą na okres wojny i okupacji komunistycznej, różne grupy młodych i starszych maszerowały tą trasą, by podobnie jak strzelcy po 6 dniach dotrzeć do Kielc.

Pierwszy wymarsz odbył się znów w 1981 r., a potem nękani przez komunę ruszali młodzi, najpierw z Konfederacji Polski  Niepodległej w 1984 r.

Jestem jedynym, który w Montrealu poznał komendanta I Kadrowej gen. Kasprzyckiego i dane mi było wprowadzić w 1994 r.” kadrówkę” z Oleandrów do Krakowa, gdzie po drodze na ulicy Piłsudskiego złożyliśmy wieńce pod pomnikiem legionistów oraz pod pomnikiem Grunwaldu.

W tym roku uroczystości rozpoczęły się 5 sierpnia mszą w katedrze na Wawelu, potem złożono kwiaty na trumnie Marszałka w podziemiach katedry i nastąpiło przejście na Mały Rynek gdzie odbywało się śpiewanie piosenek legionowych, w tym żurawiejek, czyli piosenek różnych pułków kawalerii, konkretnie 3 pułków szwoleżerów, 27 pułków ułanów i 10 pułków strzelców konnych, jakie istniały w ii RP.

Po każdej zwrotce dotyczącej jakiegoś pułku śpiewano refren:

szable do boju, lance w dłoń

bolszewika goń, goń, goń.

Dla przykładu zwrotka z 3 pułku

strzelców konnych brzmiała:

Kawał mięsa zamiast pyska,

mają strzelcy z Wołkowyska

Po 1944 roku w brygadzie kawalerii LWP

śpiewano też żurawiejki ale zmianiono  referen na bardziej „odpowiedni”:

szable do boju, lance w dłoń,

ostrogami dzwoń, dzwoń, dzwoń.

Szóstego sierpnia kadrówka po odczytaniu historycznego rozkazu Marszałka ruszyła ulicą Marszałka – za komuny 22 lipca – do Krakowa. Przez plac Matejki na rynek kleparski, skąd już autobusami dojechaliśmy na miejsce, gdzie 105 lat temu I Kadrowa przekroczyła granice zaborów. Tam władze III RP reprezentował minister Jan Kasprzyk, który wielokrotnie z nami maszerował do Kielc, a teraz jest szefem Urzędu Kombatantów i osób represjonowanych oraz pochodzący z Wilna były prezes Sądu Lustracyjnego pan Niziński.


Było składanie wieńców i defilada szczupłych oddziałów kawalerii, wśród których było sporo dziewcząt.

Potem udaliśmy się do dworku w Michałowicach, gdzie był odpoczynek i poczęstunek, a cztery plutony kadrówki ruszyły dalej do Kielc przy czym tego roku były wśród nich też pluton obrony Terytorialnych Kraju.

225 rocznica Bitwy pod Terespolem

Bitwa była stoczona 19 września 1794 przez wojska polskie z wojskami rosyjskimi podczas insurekcji kościuszkowskiej. Po bitwie pod Krupczycami generał dywizji Sierakowski zarządził odpoczynek, nie spodziewając się nadejścia sił Suworowa. Polski plan obrony linii Bugu uległ załamaniu wskutek wskazania Rosjanom brodów przez delegata kahału żydowskiego. Suworow w nocy przeprawił cały swój korpus przez Bug i ok. 6 rano zaatakował Polaków. Zdrada Żydów pomogła Rosjanom pokonać Polaków i to otworzyło mu drogę do Warszawy.

Czy rocznica będzie ona obchodzona pod jej pomnikiem postawionym przez Rosjan w 1906 r. w polu pod Terespolem?

Jaruzelski ???

Nie po raz pierwszy dostałem materiał gdzie autor dowodzi iż oryginalnego Jaruzelskiego KGB ubiło, a na jego miejsce podstawiło swego człowieka, który ładnie piął się po drabinie wojskowej,  by wreszcie zostać prezydentem.

Oryginalny Jaruzelski miał być bardzo patriotyczny i religijny, miał odstające uszy i blizny na ramieniu po wypadku.

Tego nie miał „Jaruzelski”, a stosunki jego z rodziną były mało serdeczne i sztuczne.

Zasadniczo można jeszcze gdybać do woli, ale jest prosta metoda, pobranie krwi czy nawet śliny od jego córki i od rzeczywistych krewnych. Badania zw. DNA dadzą  wyniki z dokładnością do 98%

Czy ktoś to zrobi ??

Lato w Warszawie

Oczywiście, kto może już wyjechał, a dla tych co zostali jest trochę atrakcji. Przede wszystkim jest moc rowerów normalnych i elektrycznych  oraz hulajnóg elektrycznych, które są tańsze niż taksówki i można je byle gdzie zostawić.

Na placu Bankowym otwarto zielony skwerek tam gdzie były dawniej parking. Moc leżaków, krzeseł i ławek, a ponadto kilka kiosków z lodami.

W Łazienkach w niedziele koncerty i inne atrakcje.

Aleksander Pruszyński