Dwóch muzułmanów – były aktywista, który został sprzedawcą kredytów hipotecznych udzielanych zgodnie z prawem szariatu, oraz islamski duchowny, który owe kredyty błogoslawił i zatwierdzał – zostali  uniewinnieni w sprawie o oszustwo. Ciążyło na nich kilkanaście zarzutów. Wszystkie zostały oddalone.

Sędzia sądu najwyższego, Jane Ferguson, stwierdziła, że podczas tej sprawy wiele się nauczyła o finansach po islamsku i wydając wyrok wzięła to pod uwagę. Innymi słowy uprawomocniła szariat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Omar Kalair i imam Yusuf Panchbaya byli oskarżeni o bezprawne przywłaszczenie sobie milionów dolarów. Zarzuty dotyczyly kradzieży, oszustw, prania pieniędzy, zaginionych 15 złotych sztabek,  srebrnych monet i 2 milionów dolarów opłat. Właściciele domów z GTA byli pouczani przez islamskich  nauczycieli, że branie konwencjonalnego kredytu hipotecznego to grzech, ponieważ mieści w sobie  płacenie odstek pożyczkodawcy. Transakcja może być zgodna z religią islamską, jeśli słowo “odsetki”  zostanie zamienione na słowo “opłata”.

Sędzia Ferguson stwierdziła, że Kalair działał w dobrej wierze, nawet jeśli wiedział, że kanadyjskie prawo nie uznaje szariatu. Według niej prokuratura nie dowiodła ponad wszelką wątpliwość, że oskarżeni mieli  złe zamiary.

Ontaryjski sąd najwyższy powołał się na zeznania zagranicznego eksperta Abdela Qadera Thomasa.

Ekspert zeznawał na zasadzie telekonferencji i uczył kanadyjski wymiar sprawiedliwości o tym, jakie są islamskie produkty finansowe. Pani sędzia napisała w wyroku, że to, co początkowo wydawało jej się  umyślną niechęcią do płacenia odsetek, było w rzeczywistości unikaniem grzechu według zasad islamu.

Udało jej się zrozumieć sposób myślenia oskarżonego i ustalić jak oskarżony powinien być sądzony.

Pisząc o złotych sztabkach stwierdzila, że złoto ma specjelne znaczenie w islamie.