Wiedeń jest obecnie najprzyjemniejszym miejscem do życia, wynika z raportu Global Liveability Index na rok 2019 przygotowanego przez Economist Intelligence Unit. Stolica Austrii przyciąga swoimi zabytkami i historią, a ma jeszcze do zaoferowania znakomite usługi publiczne i mnóstwo zieleni. Na pierwsze miejsce rankingu wskoczyła w ubiegłym roku i teraz udało jej się utrzymać prowadzenie. Wcześniej, przez siedem lat, prym wiodło australijskie Melbourne.

EIU co roku ocenia 140 miast. Różnice punktowe między Wiedniem i Melbourne są naprawdę niewielkie – dzieli je tylko 0,7 punktu, przy czym maksymalna możliwa ocena to 100. W tym roku Wiedeń uzyskał 99,1 pkt. Trzecie miejsce zajęło Sydney, czwarte – japońska Osaka. Kolejne trzy należały do miast Kanadyjskich. Były to kolejno Calgary, Vancouver i Toronto. Toronto zajęło siódmą lokatę, razem z Tokyo. Pierwszą dziesiątkę zamknęły Kopenhaga i Adelaide (Australia).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

EIU ocenia miasta według pięciu kryteriów. Najbardziej znaczące to stabilność oraz kultura i środowisko. Każda z tych kategorii wpływa na 25 proc. oceny. Dalej po 20 proc. zależy od stanu opieki medycznej i infrastruktury. Ocenie za edukację przypisywana jest waga 10 proc. W tym roku wyjątkowy spadek oceny za stabilność odnotował Paryż. Ma to związek z antyrządowymi protestami „żółtych kamizelek”. Stolica Francji zajęła 25 miejsce. W zeszłym roku był 19.

Najniższą ocenę ze wszystkich 140 miast uzyskał Damaszek w Syrii. Przed nim zostały sklasyfikowane Lagos w Nigerii i Dhaka, stolica Bangladeszu.