W Canoe Cove, P.E.I., Andrew Scheer mówił, że weterani zasługują na godziwe życie i jego rząd chce im je w końcu zapewnić. Obiecywał, że konserwatyści zlikwidują opóźnienia, które narosły w systemie przyznawania zasiłków. Obecnie opóźnienia sięgają dwóch lat, najczęściej na rozpatrzenie wniosku czeka się 4 miesiące lub dłużej.

Rząd ma zobowiązać się do zapewniania usług dla weteranów bez opóźnień. Scheer stwierdził, że chodzi mu o „przemianę kulturową i zmianę podejścia do weteranów”. Zapowiedział również stworzenie systemu emerytalnego dla weteranów, który ma być bardziej sprawiedliwy od obecnego.

Parlamentarne biuro budżetowe szacuje, że rozpatrzenie wniosków o zasiłki to koszt rzędu 51 milionów dolarów, który rozłoży się na dwa lata. W grudniu ubiegłego roku w systemie czekało 27 107 aplikacji, z czego 15 421 (czyli 57 proc.) ponad 4 miesiące. Jeśli chodzi o zmiany w systemie emerytalnym, to podwyżki mogą kosztować 103 miliony w roku budżetowym 2020-2021, a 51 milionów w kolejnym. Koszt będzie malał do roku 2029, potem się ustabilizuje.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU