Część kanadyjskich lekarzy i specjalistów z zakresu ochrony zdrowia publicznego apeluje o wstrzymanie legalizacji olejów z konopi indyjskich i zwraca uwagę na to, że w Stanach Zjednoczonych stwierdzono prawie 1300 przypadków uszkodzeń płuc związanych z marihuaną w formie wziewnej, choć przyczyny nie są do końca potwierdzone.

Płyny do papierosów elektronicznych należą do produktów, które po 17 października 2019 roku mają podlegać oficjalnym regulacjom. Inne to np. produkty do spożycia i ekstrakty. Najwcześniej będą legalnie sprzedawane w połowie grudnia. Zawartość tetrahydrokannabinolu w zalegalizowanych produktach ma być ograniczona.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Działanie papierosów elektronicznych polega na ogrzewaniu płynu, który zmienia stan skupienia na lotny. Tak powstające opary są następnie wdychane do płuc przez użytkownika. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji podaje, że płyny mogą zawierać nikotynę, oleje z THC i kannabinoidów oraz inne substancje i dodatki. Oleje z konopi do papierosów elektronicznych są już legalnie dostępne w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

Uszkodzenie płuc, którego występowanie może być związane z używaniem e-papierosów, jest nazywane przez amerykańskie Centrum EVALI. Ponad trzy czwarte pacjentów, u których wystąpiło, potwierdziło, że używało produktów wziewnych z THC, zawierających lub niezawierających nikotynę. W Kanadzie pierwsze potwierdzone lub prawdopodobne przypadki EVALI stwierdzono w Quebecu i Nowym Brunszwiku. Na razie nie można stwierdzić, czy uszkodzenie płuc powoduje jakiś konkretny produkt lub substancja.

Marihuana w formie wysuszonej została zalegalizowana w Kanadzie 17 października 2018 roku. W okresie od maja do czerwca około 4,9 miliona osób, czyli 16 proc. Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat przyznało, że używało marihuany w ciągu wcześniejszych trzech miesięcy. Według danych Statistics Canada przed legalizacją statystyki były podobne. Spośród osób, które potwierdziły używanie marihuany 77 proc. powiedziało, że konsumowało narkotyk w formie legalnej, czyli wysuszonych liści lub kwiatostanów. Pozostałe osoby sięgnęły po produkty do tej pory nielegalne, czyli np. produkty do spożycia, płynne koncentraty czy oleje do papierosów elektronicznych.