Rząd United Conservative Party w Albercie przyjął po pierwszym czytaniu ustawę będącą prywatną inicjatywą poselską o ochronie wolności sumienia pracowników służby zdrowia i organizacji religijnych, którzy odmawiają przykładania ręki do aborcji czy eutanazji.

W mediach zaraz pojawiły się ostrzeżenia, że ustawa nr 207 ograniczy dostęp do aborcji i eutanazji, ale Alex Schadenberg, dyrektor Euthanasia Prevention Society, nie krył zachwytu nad nią.

Autorem ustawy jest poseł z tylnych ław, Dan Williams, reprezentujący okręg Peace River. Jego Conscience Rights (Health Care Providers) Protection Act zawiera zapewnienie, że konstytucyjne prawa pracowników służby zdrowia do odmowy udzielenia porady, wykonania zabiegu i asysty przy zabiegu z powodu osobistych przekonań lub pobudek religijnych, będą chronione. Celem ustawy jest ochrona pracowników służby zdrowia i organizacji związanych z kościołem świadczących usługi medyczne przed próbami pociągnięcia ich do odpowiedzialności za szkody wynikłe z niewykonaniem zabiegu (przed skargami powołującymi się na sekcję 2(a) Karty).

Ustawa nie precyzuje, o jakie procedury chodzi, lekarze mogą więc sami decydować, na co nie pozwala im moralność, podkreśla Schadenberg. Ochronie podlegają też organizacje religijne, czego nie ma w Karcie.

Obecnie w Albercie funkcjonuje infolinia “1-800” ministerstwa zdrowia dla osób poszukujących dostępu do takich usług jak aborcja czy eutanazja. Krytycy obawiają się, że ustawa może być podstawą do odmawiania usług osobom LGBTQ i utrudniania dostępu do terapii hormonalnej dla transseksualistów.

Ustawa przeszła stosunkiem głosów 36 do 15. Za głosowali wszyscy posłowie z UCP, natomiast wszyscy z NDP byli przeciwni. Premier Jason Kenney nie uczestniczył w głosowaniu.