“Płatki i skrzydła” to podróż przez łąki pełne kwiatów i motyli. Powiększone do ogromnych rozmiarów astry i stokrotki witają nadlatujące pazie królowej i admirały. Kwiaty namalowała Helen Lucas, motyle wyczarowała pastelami Grażyna Tonkiel.

Helen Lucas przyznaje, że nie zna się dobrze na kwiatach, maluje swoje odczucia, radość patrzenia na barwy i kształty. Grażyna Tonkiel przeciwnie, rysuje pastelami precyzyjne portrety motyli i otacza je płatkami złota. Tak jak kwiaty Helen Lukas, motyle Grażyny Tonkiel są kilkakrotnie powiększone. Przyciągają uwagę subtelną linią i pięknym połączeniem kolorów.

Obie artystki chwytają ulotne piękno dzieląc się z nami swoim zachwytem. Patrząc na delikatne płatki i skrzydła, nieodparcie myślimy o kruchości, o przemijaniu. Grażyna Tonkiel, która z pasją studiuje życie motyli, przyznaje, że wielu gatunkom grozi wyginiecie i apeluje o ich ochronę. Z racji swojej bogatej wiedzy w tej dziedzinie jest zapraszana przez znaczące kanadyjskie organizacje do wygłaszania wykładów i pogadanek. Jej pełne żarliwości i entuzjazmu słowa w połączeniu z artystycznymi portretami tych “fruwających poematów”to jeszcze jeden krok do ocalenia ginącego piękna.

Ewa Chwojko – Kurator Galerii

Wystawa PETALS & WINGS w Georgina Arts Centre & Gallery, Sutton, On. jest otwarta do 8 grudnia, 2019.

Więcej informacji na stronie internetowej: www. gacag.com