Nowy gazociąg przenosi współpracę rosyjsko-chińską na „nowy poziom”:
Gazprom dostarczy Chinom 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Największy na świecie eksporter gazu ziemnego i jeden z największych konsumentów paliwa na świecie potwierdzili w poniedziałek współpracę energetyczną  poprzez   uruchomienie gigantycznego rosyjskiego gazociągu Power of Siberia do północnych Chin.

Połączenie  stało się symbolem zwrotu prezydenta Władimira Putina w kierunku szybko rozwijających się gospodarek Azji, w czasie gdy pogarszają się stosunki z Zachodem. Rurociąg biegnący z olbrzymich pól gazowych Rosji we wschodniej Syberii ostatecznie będzie miał 3000 kilometrów długości i pomoże zaspokoić ogromne i wciąż rosnące potrzeby energetyczne Chin.

„Zawór jest otwarty, gaz jest dostarczany do systemu transportu gazu” Chin, zameldował Putinowi za pośrednictwem połączenia wideo ze stacji ciśnień w pobliżu granicy z Chinami Alexey Miller, dyrektor generalny Gazpromu.

W 2014 roku, po ponad dekadzie rozmów Gazprom, największy producent gazu w Rosji, podpisał kontrakt o wartości 400 miliardów dolarów na dostawę aż 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 30 lat z China National Petroleum Corp.  To największy kontrakt Gazpromu w historii.

„Ten krok przenosi rosyjsko-chińską strategiczną współpracę w dziedzinie energii na zupełnie nowy poziom” – powiedział Putin do swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga za pośrednictwem połączenia wideo. Xi nazwał to „kamieniem milowym dwustronnej współpracy energetycznej”.

Gazprom planuje zacząć od dostaw 10 milionów metrów sześciennych dziennie i dąży do osiągnięcia maksymalnej wydajności do 2025 roku.

Gazprom nie ujawnił ceny gazu, ale Putin powiedział, że będzie ona powiązany z cenami ropy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku formuła dla odbiorców europejskich. Podczas gdy Rosja będzie musiała konkurować z morskimi dostawami skroplonego gazu ziemnego od producentów takich jak USA, Katar i Australia, oczekuje się, że wzrost zapotrzebowania Chin na energię będzie wymagał większej przepustowości rurociągów i LNG. Przyniesie to korzyści innym rosyjskim firmom, takim jak Novatek, która rozwija wydobycie LNG na półwyspie jamalskim na Morzu Kara.

Zużycie gazu w Chinach, największej gospodarce Azji, wzrosło w ostatnich latach, ponieważ rząd wywiera presję na domy i fabryki, aby zamiast węgla wykorzystywały gaz w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

W 2018 r. import osiągnął 43% całkowitej podaży gazu, przy czym około dwie piąte tej dostawy odbyło się rurociągiem z Azji Środkowej i Myanmaru, a reszta pochodzi z LNG.