W środę prezydent Donald Trump, podczas konferencji prasowej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, ponownie nazwał premiera Kanady Justina Trudeau dwulicowym po tym, jak ten plotkował o Trumpie na boku.

Trump uznał, że ​​Trudeau był zdenerwowany, faktem poruszenia przez niego tematu niskich wydatków Kanady na obronę .

Film video został nakręcony podczas przyjęcia w Pałacu Buckingham, które odbyło się we wtorek wieczorem w Londynie, gdzie przywódcy 29 krajów NATO spotkali się dla uczczenia 70. rocznicy sojuszu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU


Można usłyszeć premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który pyta francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, dlaczego się spóźnił, na co Trudeau mówi: „Spóźnił się, ponieważ miał 40-minutową konferencję prasową poza szczytem”.

Przywódcy nie używają nazwiska Trumpa, ale prezydent USA odpowiadał we wtorek na dziesiątki pytań podczas zaimprowizowanej konferencji prasowej na początku indywidualnych spotkań z Macronem, Trudeau i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Konferencja prasowa Trumpa z Trudeau trwała ponad pół godziny, obejmowała pytania o Chiny, proces impeachmentu, a  kanadyjski premier ignorował pytania prezydenta USA o wydatki na obronę Kanady.

Materiał z przyjęcia pokazuje również, że Trudeau mówi iż „szczęki zespołowi negocjacyjnemu opadły na podłogę”, choć kontekst wypowiedzi nie jest jasny.

Kancelaria Premiera nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

 

Materiał filmowy, nakręcony przez brytyjskiego gospodarza, szybko rozpowszechnił się w Internecie i był nadawany przez międzynarodowe media, takie jak Fox News i New York Times, a obserwatorzy sugerowali, że Trudeau i inni przywódcy kpili z Trumpa.

Trump  przed rozpoczęciem środowego zamkniętego spotkania przywódców NATO, nie ustosunkował się do materiału tweetując tylko, że cieszy się ze spotkania z Johnsonem podczas przyjęcia poprzedniej nocy.

Wcześniej we wtorek Trump potępił Macrona za sugerowanie, że sojusz NATO cierpi na „śmierć mózgową” z powodu braku komunikacji i koordynacji, szczególnie w odniesieniu do działań USA i Turcji w północno-wschodniej Syrii.

Trump opisał komentarze Macrona jako „bardzo nieprzyjemne”, po czym skrytykował gospodarkę Francji i ostrzegł, że Paryż potrzebuje NATO znacznie bardziej niż USA.

Prezydent USA uprzednio skrytykował również Trudeau po szczycie G7 w Quebec City w czerwcu 2018 r., twierdząc, że co innego mówi mu w oczy a co innego dziennikarzom na konferencji prasowej.