Kanadyjscy operatorzy, który mają w swojej ofercie telefony internetowe, w przyszłym roku powinni wdrożyć technologię pozwalającą na identyfikowanie i filtrowanie fałszywych połączeń. Canadian Radio-television and Telecommunications Commission (CRTC) jako datę wdrożenia takiego system podaje dzień 30 września 2020 roku. System powinien przepuszczać rozmowy od uprawnionych osób, przedsiębiorstw i agencji rządowych.

Taka technologia jest już w użyciu w niektórych częściach USA. Większość Kanadyjczyków nie odczuje jednak zmiany, bo przepis nie dotyczy linii stacjonarnych i tradycyjnej telefonii komórkowej.

Według CRTC około 40 proc. skarg kierowanych do komisji dotyczy „skradzionych” numerów telefonów. Taki proceder pozwala oszustom na podszywanie się pod prawdziwe osoby, tak że ich ofiarom w czasie połączenia wyświetla się rzeczywisty numer lokalny, a nawet numer Canada Revenue Agency, Service Canada czy miejscowej policji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Canadian Anti Fraud Centre szacuje, że w ten sposób Kanadyjczycy stracili miliony dolarów. Do 31 października 2019 roku centrum odebrało 19 123 skargi dotyczące oszustw telefonicznych. 4163 osoby padły ofiarą oszustów, a ich łączna strata wyniosła 24,1 miliona dolarów. Dla porównania w 2018 skarg było 39 847, ofiar 4855, a strata wynosiła 29,8 miliona.