OTTAWA – Minister Spraw Zagranicznych Kanady Francois-Philippe Champagne twierdzi, że bezpieczeństwo Kanadyjczyków na Bliskim Wschodzie jest obecnie „najważniejszą troską rządu” po tym, jak w amerykańskim zamachu zginął najważniejszy irański generał.

Gen. Qassem Soleimani był szefem elitarnej siły Iranu Quds Force i został zamordowany w Bagdadzie. Prezydent USA Donald Trump oskarżył Soleimaniego o „spisek mający na celu śmierć” wielu Amerykanów.

„Kanada jest w ścisłym kontakcie z naszymi międzynarodowymi partnerami. Bezpieczeństwo Kanadyjczyków w Iraku i całym regionie, w tym naszych żołnierzy i dyplomatów, jest dla nas najważniejsze ”- stwierdza minister w oświadczeniu.

W  Iraku rozmieszczonych jest 850 członków sił kanadyjskich, którzy walczą z Państwem Islamskim w Iraku i Lewancie oraz szkolą irackich żołnierzy.

Rzecznik prasowy Champagne nie odpowiedział na pytanie The Canadian Press o to, czy rząd Kanady był konsultowany w sprawie ameryka.skiego zamachu oraz, czy i kiedy Kanada została o nim poinformowana.

Według informacji z Departamentu Stanu USA, Sekretarz Stanu Mike Pompeo  w piątek rano kontaktował się przez telefon ze swoimi odpowiednikami w rządach sojuszniczych i innych mocarstwach światowych, jak Chiny, ale ani Kanada, ani Stany Zjednoczone nie wskazały na jakąkowliek komunikację na najwyższym szczeblu.

Odwet ze strony Iranu prawdopodobnie nastąpi po trzydniowym okresie żałoby zarządzonym przez najwyższego przywódcę Iranu, który uważał Soleimani za syna, twierdzi Shuvaloy Majumdar, starszy rangą pracownik instytutu Macdonald-Laurier.

„Możemy się spodziewać… szerokiej gamy asymetrycznych środków  głównie przeciwko intersom amerykańskim, ale  prawdopodobnie i innych państw zachodnich”, powiedział Majumdar.

Siły Quds są częścią irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i podlegają przywódcy kraju Ayatollahowi Ali Hosseini Chamenei. Siły Quds szkolą i wyposażają zagraniczne bojówki, przeprowadzają zamachy bombowe i zabójstwa, a także w inny sposób wykorzystują niekonwencjonalne metody, aby zwiększyć wpływ wojskowy i dyplomatyczny Iranu. „Quds” to arabska i perska nazwa Jerozolimy.

Stany Zjednoczone zaliczyły Quds do organizacji terrorystycznych w 2007 r. a Kanada w 2012 r.

Uderzenie rakietowe, które zabiło Soleimani, zabiło także przywódcę wspieranej przez Iran milicji irackiej, byłego irackiego polityka Abu Mahdi al-Muhandis.

Lider kanadyjskiej NDP Jagmeet Singh potępił decyzję USA.

„Działania USA w Iranie zbliżyły nas do kolejnej katastrofalnej wojny na Bliskim Wschodzie” – stwierdził w oświadczeniu na Twitterze.

„Premier musi szybko współpracować z innymi krajami, aby zdeeskalować sytuację i nie dać się wciągnąć w ścieżkę, którą obiera prezydent Trump”.