Iran zapowiedział odwet po tym, jak Amerykanie zabili irańskiego gen. Qassema Soleimani. Qassem Soleimani, i inni irańscy wojskowi zginęli  w nalocie wykonanym na rozkaz prezydenta Trumpa. Teheran obiecał „pomścić tę ohydną zbrodnię” USA.

Soleimani, był szefem elitarnego Korpusu Gwardii Rewolucyjnej , który, jak twierdzi, Teheran broni „integralności terytorialnej kraju” i walczy z „terroryzmem i ekstremizmem” w regionie.

Pentagon potwierdził w czwartek wieczorem, że Trump wydał rozkaz do przeprowadzenia zamachu na Soleimani i innych wojskowych na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie w Iraku. Departament Stanu stwierdził w oświadczeniu, że Soleimani był odpowiedzialny za śmierć setek amerykańskich i koalicyjnych żołnierzy oraz zranienie tysięcy innych osób.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Departament Stanu USA wydał w piątek rano ostrzeżenie, wzywając wszystkich obywateli USA do „natychmiastowego opuszczenia Iraku” z powodu zwiększonych napięć w regionie.

Departament Stanu powiedział, że nalot „miał na celu powstrzymanie przyszłych irańskich zamachów”.

Władze administracyjne Nowego Jorku i Los Angeles ogłosiły, że podejmują środki ostrożności w oczekiwaniu na możliwy atak odwetowy.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w czwartek, że rozmawiał z najważniejszymi funkcjonariuszami policji NYPD o natychmiastowych krokach, które departament mógłby podjąć „aby zachować czujność wobec tego zagrożenia”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo opublikował tweeta z wideo, które, jak twierdził, pokazuje radość Irakijczyków po śmierci Soleimani. Nie było  jasne, gdzie i kiedy zarejestrowano materiał pokazany w tweecie.

Najwyższy przywódca Iranu, Ajatollah Ali Chamenei, ostrzegł, że „ USA czeka dotkliwy odwet”.

Nocny atak miał miejsce w sytuacji rosnącego napięcia po tym, jak wspierana przez Iran milicja zaatakowała ambasadę USA w Bagdadzie , przed którą we wtorek protestowały  tłumy przeciwko niedawnym atakom USA. Dwudniowe oblężenie ambasady USA w Bagdadzie zakończyło się w środowe popołudnie.

Soleimani był uważany za jednego z najpotężniejszych ludzi w Iranie, rutynowo określany był mianem „mistrza szpiegów”.

W sumie w zamachu zginęło co najmniej siedem osób , a wystrzelone zostały co najmniej trzy rakiety , poinformowała The Associated Press.

Po amerykańskich nalotach przeciw gen. Qassemowi Soleimani , szefowi irańskich elitarnych sił Quds, wzrosły ceny złota o ponad 1,5 procent do 1 552 USD za uncję.

Według  Dow Jones Market Data, złoto podrożało w ubiegłym roku o 20 procent, ponieważ spowolnienie globalnego wzrostu spowodowało obniżenie stóp procentowych przez banki centralne na całym świecie.

Wzrosła również cena ropy naftowej