Ankieta przeprowadzona w USA po zabójstwie Soleimani pokazuje, że jedynie 23% respondentów jest w stanie  zlokalizować Republikę Islamską; a 47% aprobuje zamordowanie irańskiego generała.

Według sondażu przeprowadzonego przez serwis informacyjny Politico i firmę badawczą Morning Consult tylko 23 procent  mogło poprawnie zidentyfikować Iran na nieoznaczonej mapie świata.

Dwadzieścia osiem procent zidentyfikowało Republikę Islamską na mapie regionu Bliskiego Wschodu, który obejmował znaczną część Europy, Afryki Północnej i Azji Środkowej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ankietę przeprowadzono 4 i 5 stycznia, bezpośrednio po zabiciu Soleimani, ale przed odwetowymi nalotami Iranu i przypadkowym zestrzeleniem ukraińskiego samolotu pod Teheranem.
Bardziej wykształceni i zamożniejsi wyborcy radzili sobie lepiej w ankiecie, respondenci z wykształceniem wyższym identyfikowali Iran w 38% przypadków, a ludzie z dochodami powyżej 100 000 dol. wskazywali Iran na mapie Bliskiego Wschodu w 39% przypadków.

Mężczyźni  około dwa razy częściej niż kobiety poprawnie identyfikowali Iran na tej mapie, odpowiednio 38% i 20%.

Niezależni wyborcy znaleźli Iran w 31% przypadków, wyborcy demokratów w 27%, a republikanów 28%.

Poparcie dla zamordowania irańskiego generała nie korelowało ze zdolnością respondentów do zlokalizowania Iranu na mapie.

Badacze przeprowadzili ankietę wśród 1 995 zarejestrowanych wyborców, przy marginesie błędu wynoszącym dwa punkty procentowe.