Zbiórka funduszy na ofiary katastrofy w Iranie prowadzona w Kanadzie została zamknięta przez GoFundMe bez wyjaśnienia. Takie kampanie online potencjalnie mogą naruszać warunki świadczenia usług z powodu amerykańskich sankcji, ale nie jest jasne, w jaki sposób i dlaczego.
Co najmniej dwie ostatnie kampanie GoFundMe prowadzone w Edmonton zostały odłączone, a następnie przywrócone bez wyjaśnienia, ale organizatorzy obawiają się, że odniesienia do Iranu lub Irańczyków mogły spowodować, że amerykańska platforma crowdfundingowa tymczasowo wyłączyła ich zbiórkę.

Obie akcje miały pomóc rodzinom i przyjaciołom pasażerów zestrzelonego samolotu Ukraine International Airlines. Jedna prowadzona przez Irańskie Towarzystwo Dziedzictwa w Edmonton, (Iranian Heritage Society of Edmonton) została przerwana w niecałe sześć godzin po konferencji zorganizowanej w piątek przez organizację, która ogłosiła, że ​​zbiera fundusze.

Jeśli chodzi o zdobycie  funduszy wyłączono nas w szczytowym momencie” – powiedział Amir Ghahari, skarbnik IHSE.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W piątek, GoFundMe poprosił IHSE o dostarczenie dodatkowej dokumentacji w celu „jasnego ustalenia, w jaki sposób poznałeś docelowych odbiorców darowizn z Twojej kampanii”.

Wszyscy nam mówią… jeśli wymienisz słowo “Iran”, zostaniesz zablokowany – twierdzi
– Amir Ghahari, Iranian Heritage Society of Edmonton
Organizacja odpowiedziała tego samego dnia, w godzinach roboczych, ale i tak kampania została usunięta jeszcze tego samego wieczoru. Według Ghahari, przedstawiciele IHSE nie otrzymali żadnych ostrzeżeń od GoFundMe wskazujących, że kampania została zawieszona, i faktycznie zostali powiadomieni przez osoby postronne.

Inna irańsko-kanadyjska próba zebrania funduszy na rzecz rodzin ofiar po katastrofie lotniczej napotkała na prawie identyczny problem.

Shayesteh Majdnia z Edmonton uruchomiła swój GoFundMe, z celami podobnymi do Heritage Society. Jej pierwsza próba została wycofana, a konto  całkowicie zablokowane. Majdnia udało się przywrócić  kampanię, po tym jak zwróciła się do mediów. Od czasu reaktywacji jej kampania zebrała dziesiątki tysięcy dolarów.

W e-mailu do CBC News firma GoFundMe informuje, że ​​w niektórych rzadkich przypadkach  – sankcje mogą być czynnikiem takiego działania.