Rząd chce pomóc Kanadyjczykom w powrocie z regionu dotkniętego koronawirusem.
“Rozpatrujemy wszystkie opcje” – zapewnił we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady François-Philippe Champagne. Rząd “dostosuje działania stosownie do potrzeb Kanadyjczyków w okolicy” – minister nie poinformował jednak, czy Ottawa wyśle specjalny  samolot w celu repatriacji ludzi z obszaru Wuhan.

250 Kanadyjczyków na obszarze dotkniętym zarazą zarejestrowało się w kanadyjskim MSZ, a 126 poprosiło konsulaty o pomoc w powrocie do domu.

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Chinach wzrasła we wtorek do 132, a liczba potwierdzonych przypadków zbliża się do 6000
Global Affairs ostrzega przed wszelkimi podróżami do regionu dotkniętego  koronawirusem w Chinach

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Federalna Minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała, że ​​nie potrafi jeszcze szczegółowo opisać, jak rząd potraktuje Kanadyjczyków powracających z Chin, którzy mogą być zarażeni koronawirusem, ani powiedzieć, czy zostaną poddani izolacji.

 

Do tej pory w Kanadzie zgłoszono trzy przypadki  koronawirusa. Mężczyzna  ok. 50-letni z Toronto i jego żona zostali zarażeni podczas podróży do Wuhan w Chinach, a trzeci przypuszczalny przypadek został zgłoszony we wtorek w Kolumbii Brytyjskiej .

Przedstawiciele służby zdrowia z BC poinformowali, że jest to mężczyzna po czterdziestce, który regularnie podróżuje do Chin.

Hajdu i dyrektor ds.zdrowia publicznego w Kanadzie, Teresa Tam, stwierdzili, że kolejne przypadki są prawdopodobne, ale ryzyko epidemii pozostaje niskie.

Tymczasem konserwatywny krytyk polityki zdrowia Matt Jeneroux uważa, że Kanadyjczycy mają wiele pytań na temat wirusa, które pozostają bez odpowiedzi i ma nadzieję, że podczas środowej debaty w Izbie Gmin odpowiedzą na nie federalni urzędnicy ds. zdrowia, transportu i spraw zagranicznych.

„Pojawiają się pytania o to, jak dba się o bezpieczeństwo publiczne, jak odbywa się kontrola na lotniskach, jak przygotowane są szpitale” – stwierdził.