Nowo opublikowane notatki przygotowane dla premiera Justina Trudeau opisują tragiczny stan federalnych systemów komputerowych, które są bliskie załamania a mają istotne znaczenie dla funkcjonowania ubezpieczeń socjalnych i innych.

Niektóre sieci mają już 60 lat i są oparte na „przestarzałej technologii”, której nie można już dłużej poprawiać.

Canadian Press uzyskała te dokumenty w drodze ustawy o dostępie do informacji, ale znaczna część tekstu została zaciemniona, ponieważ jest uważana za poufną.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jedna z niewielu widocznych linii mówi, że pracownicy federalni będą pracować nad projektami „w celu stabilizacji systemów o kluczowym znaczeniu”.

Nigdzie kwestia przestarzałych systemów nie jest tak widoczna jak w Employment and Social Development Canada, która nadzoruje świadczenia na dzieci, seniorów i ubezpieczenia na wypadek utraty zatrudnienia.

Liberałowie dokonali już wielu zmian w polityce społecznej, które wymagały zmian oprogramowania w starych systemach. Dokumenty przygotowane dla Trudeau sugerują, że starzejące się systemy IT stanowią problem w przypadku realizacji dalszych zmian obiecywanych przez Liberałów.

Najbardziej rażącym przykładem załamania systemu informatycznego federacji jest oprogramowanie dla wypłaty wynagrodzeń urzędnikom państwowym Phoenix, którego błędy sprawiły, że urzędnicy zostali przepłaceni, niedopłaceni lub wcale nie otrzymali pieniędzy.